Zastupitelé na svém čtvrtečním jednání zvedli ruku pro připojení města ke Sdružení měst a obcí proti hazardu. I když má svou vyhlášku, která výrazně reguluje provozování hracích automatů na svém území, praxe ukázala, že bude nutné takový postup rozšířit.

„Jde nám především o velmi nebezpečené nové styly a způsoby her, takzvané hrací videoterminály, na které naše městská vyhláška nemá potřebnou páku,“ upřesnila včera místostarostka Jitka Zikmundová. „Ke konci loňského roku město tady nepovolilo jejich rozmístění, přesto už je v Českém Krumlově máme,“ dodává. Jak je to možné?

Vysvětlení lze najít v samotném zakládacím textu Sdružení měst a obcí proti hazardu, kde stojí: „Toto sdružení vzniklo jako reakce na skandální postup ministerstva financí, kdy na místech, kde obce a města zakázala výherní hrací přístroje a vzdala se příjmů z tohoto hazardu, toto ministerstvo povoluje agresivnější druhy hazardu, jako jsou videoloterijní terminály a elektronické rulety,“ stojí v textu sdružení. Podle něj tak ministerstvo financí nerespektuje právo obcí na samosprávu zaručené ústavou a povoluje hazard na území měst a obcí i přes to, že povolení jakéhokoliv hazardu nesmí být podle zákona o loteriích vydáno, pokud by narušovalo veřejný pořádek.

Podle vyjádření Petra Vrzáně, ředitele odboru Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi ministerstva financí, došlo od 1. února letošního roku k dohodě mezi ministerstvem a provozovateli videoterminálů o tom, že tyto hry nebudou umisťovat v obcích a městech, které mají vyhlášku omezující hazardní hry. Problém je ale v tom, že tato dohoda není nikterak právně podpořena žádným zákonem.

„My jsme se shodli, podobně i jako vedení jiných měst, že nám tato dohoda vlastně nic nezaručuje a že bychom měli využít všech možností a prostředků k tomu, abychom se bránili hazardu na území našeho města,“ uzavřela místostarostka.