Mírně si zatím mohou oddychnout majitelé hausbótů v Perneku. Jejich plavidla jsou stále u břehů, i když měla dávno houpat na vodě. Povodí Vltavy jim sice dalo minulý rok nůž na krk, aby odpluli na vodu, protože se nacházejí na cizím pozemku, přesto dnes probíhají jednání, díky nimž hausbóty možná zůstanou tam, kde momentálně jsou. Za vším stojí občanské sdružení, které dali dohromady rozhořčení majitelé.

„Sdružení majitelů by mělo po dohodě s Povodím Vltavy navrhnout, až nastanou vhodné podmínky, tedy až se sníží hladina, vlastní vhodné technické řešení přístavního zařízení,“ uvedla mluvčí Povodí Vltavy Petra Krainová. „Tím bude naplněn cíl těchto jednání a sice, že zmiňované hausbóty se budou chovat jako plavidla, což se samozřejmě týká pouze těch, které mají technické osvědčení plavidla,“ dodala.

Jednání se uskuteční také s městem Horní Planá. Díky případné změně územního plánu by v daném místě mohlo vzniknout kotviště. „Osobně si to představuji tak, že by se občanské sdružení postaralo o investici do elektřiny, kterou je tam potřeba zavést, do čerpací stanice s jímkou na vyvážení odpadů a zajišťovalo by kompletní provoz kotviště. Měl by tam být jasný nositel investice a následného provozu,“ vysvětlil starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

Hausbóty, ze kterých se spíše staly rekreační chaty, u kterých nechybělo nic od záchodu po udírnu, měly z břehů zmizet již na jaře minulého roku. Tehdy se podařilo odstranit jen doprovodná zařízení obytných plavidel. Haraburdí odtud nalezlo nový domov na stavebním dvoru hornoplánské radnice.

Díky tomu je dnes prostředí, kde se hausbóty nacházejí, daleko upravenější, než tomu bylo dříve. Různě poházené dlaždice, lavice nebo záchody jsou již minulostí.

„Myslím si, že právě nepořádek byl jedním z hlavních důvodů, proč se Povodí Vltavy rozhodlo k tak radikálnímu kroku. Známe lidi. Jsou schopní házet bordel do jezera, jednoduše znečišťovat okolí, což se mi také nelíbí,“ řekl svůj názor rekreant Jiří Kýša.

Celý článek si můžete přečíst v tištěném vydání Českokrumlovského deníku dnes, ve středu 28. května.