Všichni obyvatelé regionu neprožívají Vánoce a Štědrý den stejně. Zatímco většina národa nevybočuje z českého schématu: zdobení stromku, pohádky, Štedrovečerní večeře, rozbalování dárků, televize a popřípadě půlnoční mše, mnozí lidé na Českokrumlovsku prožívají Vánoce jinak.

Například takoví trhovci si mohou o klidném pohodovém adventu a Vánocích nechat jenom zdát.

„Doma nemám na Vánoce připraveno absolutně nic. Ani dárky, cukroví, nic,“ povzdechla si včera Iva Honcová z Českého Krumlova. Ve stánku tráví na střídačku se svým mužem veškerý čas od prvního prosince až do Tří králů, denně od rána do večera. „Na Štědrý den jsem tu také do 15 hodin, pak nasprintujeme domů, honem připravit Štědrovečerní večeři a vše, co k večeru patří a v 19 hodin únavou usneme,“ líčila s úsměvem. „Veškeré dárky objednávám přes internet, ještěže tady ta možnost je. Ovšem už jsem nervní, protože ty dva hlavní dárky ještě pořád nepřišly,“ obává se Iva Honcová, která si volna neužije ani po Třech králích a v prodávání bude pokračovat v kamenném obchodě.

Pohromadě s rodinami nebudou také všichni, kdo na Vánoce musí sloužit. Jak potom vypadá takový Štědrý den například v hasičské zbrojnici v Českém Krumlově?

„Režim mají hasiči jako o víkendu. Stromeček stojí jenom venku před barákem, uvnitř žádnou vánoční výzdobu nemáme,“ řekl ředitel českokrumlovských profesionálních hasičů Pavel Rožboud. Hasiči, kteří slouží, si na večer přivezou bramborový salát a rybu z domova, společně povečeří a pak sledují pohádky. Nebo jim přivezou večeři z domova manželky. „Ovšem Štědrý den tu s rodinami netráví,“ podotkl Pavel Rožboud. Kromě večeře samozřejmě nechybí ani cukroví a jednou si hasiči dokonce ve zbrojnici na Štědrý den udělali kachnu s drbáky. „Samozřejmě přitom drží pohotovost, ale radši než vyjíždět ven, by se dívali na pohádky,“ podotkl s úsměvem Pavel Rožboud.

Romové slaví Vánoce úplně stejně jako ostatní Češi. „Řízek, ryba, salát, dárky, naprosto jsme přijali české Vánoce. Tradiční romské, kdy se dávala na zem sláma a jedly se jiná jídla, již zanikly. Sláma symbolizovala narození Ježíše Krista,“ řekl Štefan Milo z Českého Krumlova.