Do modelářského kroužku Domova dětí a mládeže v Českém Krumlově chodí už od třetí třídy a příští rok by chtěl mistrovství vyhrát.


Jak ses, Filipe, dostal k modelařině aut?
Byl jsem na kroužku modelářů už když jsem byl mladší. Jednou jsem sem šel, když byl den otevřených dveří. To jsem tady na té autodráze jezdil hrozně pomalu a všichni ostatní se mě snažili předjet. A jak jezdili rychle, tak vypadávali z dráhy a já byl pořád první. Chtěl jsem sem chodit, ale bylo to až od třetí třídy. Takže jakmile ze mě byl třeťák, stal jsem se modelářem.

Jakých soutěží ses zúčastnil, nebo máš v plánu se zúčastnit?
Jezdíme pravidelně Šumava Cup. A v tom se teď snažím v kategorii žáci zajet šesté místo.


Jak probíhají takové závody?
Teď na mistrovství se jelo třikrát osm minut. S minutovými přestávkami, kdy můžu třeba porovnat kastle. Ale model se nesmí čistit, ani přendávat díly. Můžu model porovnat, srovnat kartáčky a může se jet dál. Ale normálně se tady jezdí dvě minuty a o přestávkách se s tím nesmí prakticky nic dělat. Auto se jenom smí přendat na jinou drážku.

Na jakých dráhách se jezdí?
Tahle ta v Českém Krumlově má 21 metrů, myslím. Dráha na mistrovství České republiky měla 47 metrů na délku, asi 75 cm na šířku a byla to osmidrážka. Tedy, že na ní může jet osm aut současně. Tady je čtyřdrážka.


Auta a díly na ně si vyrábíš sám?
No, já si je upravuji. Třeba tady ty karoserie, ty jsem si lakoval sám, ale podvozky nám dělali naši učitelé. Ti nám dělají mechaniky a od nich se učíme.

A kde bereš karoserie na auta?
No, na závodech od ostatních. Po závodech, nebo po mistrovství jsou většinou ta auta tak zničená, že je tam nechávají rovnou v bazaru a tam si je kupuji. Vlastně nám to dávají prakticky zadarmo. A pak si auta sám opravuji.

Kde se případně dají koupit?
Musí se dovážet z Ameriky. Objedná se to a poštou přiveze. Ale já to beru vždycky na závodech. Když jsme se to učili dělat, tak jsme kastle vyráběli z papíru.

A jaké máš další ambice?
Příští rok pojedu zase na mistrovství republiky a tam bych chtěl vyhrát.

Jak často chodíš do modelářského kroučku?
Jednou týdně na dvě hodiny. Chodím sem do krumlovského domova dětí a mládeže. A dojíždí sem i učitelé z Budějovic, protože to jsou kamarádi, takže ti se nám tady střídají. Jednou učitel z Budějovic a jednou učitel z Krumlova.

A až budeš velký, jaké bys chtěl mít auto?
No asi nějakou škodovku v kombíku. Aby to mělo velkej kufr a aby se do ní vešly děti. Jsem praktik. Ale kdybych si mohl vybrat podle výkonu auta, tak by to asi byla nějaká formule.

Autor: Ondřej Hellebrant