S novorozenci se v poslední době roztrhl pytel snad v každé obci v regionu. Někde si mnou ruce, jak jim krásně naskakuje počet obyvatel a tím se otevírají nové možnosti, jinde zase musí řešit poměrně závažný problém: Kam nejmladší občánky umístit? Mateřinky totiž praskají ve švech, až se situace občas zvrtne takřka na boj o poslední volné místečko.

Křemže

„Máme plný stav. V jedné třídě je 28 dětí a ve druhé 27. Schováváme si jedno rezervní místo,“ uvedla zástupkyně ředitelky křemežské školky Naděžda Koflerová. Zájemců o křemežskou mateřinku, kteří se do kapacity nevešli, je ještě několik. Radnice proto musí celý problém řešit. Řešení našla v nástavbě mateřské školy, která by měla přinést dalších 28 volných míst. S realizací se počítá ještě tento rok.

 

Zlatá Koruna

Problém s vysokou natalitou začínají cítit také ve Zlaté Koruně. Zvyšující se počet obyvatel je sice příjemný, ale je zřejmé, že školka pro 28 dětí nebude absolutně stíhat. I zde možná radní našli řešení. Mateřinka se z prostorů kláštera přestěhuje do budovy obecního úřadu.

„Do budoucna se bude možná uvažovat, že by se obecní úřad přesunul dolů do přízemí, kde jsou nevyužité prostory, což by nám asi stačilo. V horních prostorách by se vytvořila školka, ale doufám, že to nebude tak brzy, protože se bude jednat zase o velkou investici,“ zmínil starosta Zlaté Koruny Milan Štindl.

 

Český Krumlov

Invazi malých dětí samozřejmě neuniklo ani okresní město. V Českém Krumlově je sedm mateřských škol, volné místečko se ale najde těžko. Podle samotných učitelů jsou však naplněné kapacity standardem.

„Naše kapacita je 40 dětí. Máme plno. Zájem dalších rodičů by byl, ale bohužel se k nám víc dětí nevejde. Možné není ani nějaké rozšíření, protože k tomu nevyhovují prostory,“ řekla učitelka Jana Kyselová z Mateřské školy Za Soudem.

„My máme také plno, stejně jako ostatní školky. Naše kapacita je 53 dětí. Nějaké menší rozšíření je možné, uvidíme po stavebních úpravách, které se tu budou dělat příští rok,“ sdělila Marie Helclová z Mateřské školy T. G. Masaryka.