S podezřením, že na dětském hřišti u Benešova mostu roste jedovatý keř, dorazil do redakce Českokrumlovského deníku pan Felix González z Českého Krumlova. Kontaktovali jsme proto Ekocentrum Šípek Český Krumlov, které přes Petra Apfelthalera z odboru životního prostředí a zemědělství Český Krumlov ověřilo, že se jedná o neškodný druh muchovníku. Apfelthaler ale zároveň upozorňuje, že by si lidé měli dávat pozor na rostliny, které neznají, protože jedovaté plodiny se dají najít takřka všude.
„V každém parku je řada jedovatých rostlin, které jsou relativně nebezpečné, ale samozřejmě záleží na rodičích nebo dozoru, aby děti zabezpečili tak, aby se neotrávily. Obecně by lidé neměli nic takového jíst, ani si strkat do úst větvičky, které vůbec neznají. Netýká se to ale pouze parku. Je to zeleň po celém městě nebo i mimo ně. Jedovaté jsou i třeba některé druhy jalovců,“ vysvětluje Petr Apfelthaler.
Připomíná, že při nových výsadbách je vždy snaha, aby se alergenní nebo jedovaté rostliny nenacházely v okolí škol nebo hřišť.
„Stejné to bylo i s hřištěm u Benešova mostu. Před výsadbou se počítalo, aby tam nebylo nic jedovatého. Snažíme se tak u všech nových výsadeb. U těch starých to bohužel zajistit nemůžeme,“ dodává Apfelthaler.