Dnes v 17 hodin se rození na českokrumlovském náměstí tři písně z těch, které si – podle dochovaných svědectví – zpívali před dvaasedmdesáti lety terezínští vězňové jdoucí na smrt do plynových komor koncentračního tábora Osvětim-Birkenau. Právě noc z 8. na 9. března 1944 znamenala smrt více než 3700 nevinných mužů, žen a dětí, převážně českých Židů.

Zpěv zazní v rámci celonárodního sborového happeningu Pamatuj. Ten vznikl z aktivity uznávaného sbormistra Marka Šlechty, který je též znám svými snahami o kultivaci společnosti směrem k citlivosti a vnímavosti – zejména ve věci lidských práv a holocaustu.

V Českém Krumlově bude účinkovat místní Musica Divina pod vedením Jany Jakešové a hornoplánský sbor Musice Viva vedený Václavem Krausem.
Zazní Hatikva, někdejší lidová píseň, která se později stala izraelskou státní hymnou, dále vyznání víry Shema Jisrael a nakonec česká státní hymna Kde domov můj. V programu jsou dále klasické i moderní skladby, lidové písně a spirituály.

Happening, který má již čtyřletou tradici se koná na více než čtyřech desítkách míst České republiky a má i své literární odnože.