Někteří lidé bez své platební karty neudělají ani ránu. Kdyby mohli, platili by jí i zmrzlinu či jízdu autobusem.

PIN sedí, je vyhráno

V českokrumlovském Tescu si redaktoři Českokrumlovského deníku hodlali koupit baterie do svých diktafonů.

Prohodili si své platební karty Visa Electron a vyzkoušeli, zda obsluha u kasy zjistí něco nekalého. Mladá prodavačka se bez zájmu podívala, kdo chce platit baterie v hodnotě 40 korun kartou, vrazila ji do terminálu, počkala na vyťukání PIN kódu a nákup byl hotový. Podpis nepožadovala.

Opačná zkušenost se stejnou platební kartou přišla ještě tentýž den v Českých Budějovicích. V tamní prodejně elektroniky nechtěli vědět PIN, ale naopak si vyžádali podpis, který pečlivě zkontrolovali.

V principu vše funguje tak, že v případě, kdy zákazník vyťukává svůj PIN, nevyžaduje systém jeho vlastnoruční podpis shodný s podpisem na kartě. A naopak.

Hlídá i elektronika

Jak doplnil ředitel českokrumlovského Tesca Ladislav Petrů, celý systém platebních terminálů a pokladen je u firmy propojen a slouží i jako ochrana zákazníků v případě placení zcizenou kartou. „Pokud by k něčemu takovému došlo, systém pokladní ohlásí, že máme zadržet kartu i toho, kdo s ní platí,“ upřesnil Petrů. Žádná taková situace v této pobočce v Českém Krumlově ještě ale nenastala.

Menší obchody v Českém Krumlově, pokud umožňují zákazníkům placení kartou, si své peníze pečlivě hlídají.

Bedlivá kontrola

Například, když redaktorka Deníku kartou MasterCard platila tričko v obchůdku na Latráni, prodavačka si podpis pořádně prohlédla. „Vždy kontroluji, jestli se shoduje podpis na účtence s podpisem na kartě, a také platnost karty,“ přitakala Hana Cipínová, která pro čtení karty používá takzvanou žehličku. „Párkrát, hlavně v minulosti, se stalo, že se ze strany zákazníků vyskytly problémy. Když se nám zdá, že s kartou zákazníka není vše v pořádku, vyžádám si jeho občanský průkaz nebo pas. Dnes už ale někteří cizinci i Češi mají na kartě také fotografii,“ dodala.