Prostory hradu včetně hradní kaple nebo Rytířského sálu oživily umně vázané kytice květů, které se zrodily pod rukama zahradníků ze zámků v Českém Krumlově, Třeboně, Kratochvíle a Hluboké nad Vltavou.

Výstava nese název Rozkvetlá réva. „Je to samozřejmě metafora, kterou navozuje fakt, že tu máme naaranžované víno v záplavě květů,“ řekla kastelánka hradu Andrea Čekanová. „Zvolili jsme víno, protože víno je pro toto období příznačné a bylo nezastupitelnou složkou stolu ve šlechtickém interiéru ve všech svých podobách.“

Květiny zdobí prostory hradu Rožmberk teprve podruhé, ale po prvním loňském ročníku, který nesl název Babí léto na Rožmberku, se už lidé sháněli, zda–li se i letos mohou těšit na podobnou nádhernou podívanou. „Loni bylo uspořádání květinové výstavy sázkou do loterie. Ovšem lidé sem letos volají a po výstavě se ptají, takže doufáme, že se z toho stane hezká tradice,“ řekla kastelánka.

Každá doba má své květy a barvy

Výstavu připravovalo dva dny osm lidí pod vedením brněnského floristy Slávka Rabušice. „Přidělí nám květiny, nádoby a stojany, vysvětlí svou představu a pak už je to na nás,“ říkaly zahradnice z Kratochvíle Adéla Strnadová a Lucie Fendrychová, které se stejně jako jejich kolegové specializují na výzdobu historických interiérů. A jaké mají finty, aby květiny v aranžmá vydržely dlouho krásné? „Lepší je namočit květiny i porézní aranžovací kostku do vody den předem. Také pak do vody přidáváme sáčky se speciálním přípravkem. Zámecké a hradní prostory jsou skvělé v tom, že díky chládku a zimě, která uvnitř vládne, květiny mnohem déle vydrží.“

“Tvůrci vycházejí z dobových obrazových materiálů jednotlivých historických období. Ovšem i při vší té květinové kráse pečlivě chráníme mobiliář. Na jeho zabezpečení klademe velký důraz. Takže nábytek a například cínové nádobí, které je velmi citlivé, chráníme pod květinami igelitem,“ připomněla Andrea Čekanová.

Květinová aranžmá na Rožmberku ale přece jenom nejsou zcela věrnými kopiemi výzdob, jaké vytvářeli dávní obyvatelé hradu. „Je to kompromis mezi stylem zahradníků z historických pramenů a současným pohledem. Ani květiny nejsou stejné, neboť dnes jsou květiny jinak vyšlechtěny, zatímco v minulosti používali hodně přírodní kvítí,“ uvedl florista Slávek Rabušic. Aranžéři berou v potaz, zda zdobí interiér renesanční, barokní či s prvky romantismu, podle toho volí barvu i druh květin. „Například typicky renesanční květiny jsou růže, ostrožky, lilie, kopretiny. Zde v této místnosti například růže Sherery Brandy objednané až z Holandska,“ řekl Slávek Rabušic.

Ze všech květinových vazeb jako by vytékaly vinné hrozny, mnohde květiny protkávají snítky s plody ostružin. Ty dodal ze své zahrady Slávek Rabušic, vinné hrozny na své vinici osobně nastříhal její majitel na jižní Moravě. „Například červená barva se do interiérů moc nehodí, třeba s ostružinami by se červená tloukla,“ vyvsvětlil florista. Ale i červená si svou místnost našla. Červené květy mečíků přišly v kombinaci s bílou barvou růží ke slovu ve zbrojnici. Rytířský sál ve slavnostním květinovém hávu zase zdobí barva zelenorůžová a zlatá. „Je to variace na slavnostní renesanci,“ podotkl florista. Nic než prostá krása bílých lilií, symbol gotiky a středověku, krášlí hradní kapli. A tak by se dalo pokračovat dál.

Rožmberk zaplavila více než tisícovka květů a ke zhlédnutí v nezměněné kráse tu budou do 3. září.