V sobotu dopoledne odstartoval ve Vyšším Brodě šestý ročník Krumlovského vodáckého maratonu. Tentokrát se jelo o osmdesát tisíc korun a jelo se opravdu hromadně. Podle ředitele závodu Lukáše Novosada je účast závodníků rok od roku vyšší.

„Ve Vyšším Brodu startovalo 220 lodí, v Rožmberku 70 posádek, dohromady se tak vydalo na Vltavu takřka 800 vodáků,“ uvedl v sobotu Novosad.

Nebylo to snadné

Na startu se sešly posádky z různých koutů republiky i ze zahraničí ať už na postu amatérů, rekreačních vodáků, nebo dokonce i profesionálních sportovců. A mnoho z nich už na tuto trasu vyráželo poněkolikáté.

„Závodíme za USK Praha, vloni jsme se sice dvakrát práskli a byli jsme dvanáctí, ale letos se chceme dostat tak do pátého místa,“ uvedli před startem shodně sourozenci Tomáš a Lukáš Pavlíkovi.

U vyšebrodské hráze vyrovnávaní nádrže na řece Vltavě startovaly především kajaky a kánoe. V Rožmberku nad Vltavou se pak přidaly posádky pramic a raftů. Ty letos bojovaly o Mistrovský titul nejlepšího maratonce republiky v kategorii R4 a P5. V kempu Pískárna pak musely všechny posádky přenést svoje plavidlo vyznačeným koridorem, znovu nasednout a pokračovat v cestě k cíli.

Po splutí 36 kilometrů řeky Vltavy, ve které byl tentokrát zajištěn i zvýšený průtok, se maratonci dostali do Českého Krumlova po čtrnácté hodině odpolední.

Museli ještě překonat nástrahy všech krumlovských jezů aby se dostali do cíle u Lazebnického mostu.

Akci si po dojezdu chválili i závodníci přímo z Vyššího Brodu: „Bezvadné počasí. Nejhorší bylo, že jsme se potopili na jezu, ale jako jediní jsme ho jeli, ostatní lodě přenášeli,“ konstatoval Petr Mára za posádku tvořenou ještě spolu se Stanislavem Márou a Františkem Myslivcem.

Jejich umístění nakonec směřovalo na příjemné páté místo. A jak svorně a spokojeně doplnily jejich manželky tvořící podle svých slov doprovodné vozidlo: „Kdo si hraje, nezlobí.“

Vítězové

Letošní šestý Krumlovský vodácký maratón vyhrála francouzská posádka Rudy Gerard – Quentin Bonnestein v čase 2 hodiny a 2 minuty.