Výrazně prokouklo první nádvoří českokrumlovského zámku. Objekty bývalé kovárny a ledárny i prostranství kolem nich totiž dostaly nový kabát, takže turisté budou mít co obdivovat.

„Předtím tento prostor nebyl vůbec dobrou vizitkou. To se teď hodně zlepšilo. Až tam na jaře budou květiny, tráva, tak to bude moc pěkné,“ řekl včera vedoucí investičního oddělení Národního památkového ústavu Josef Masaryk. Ledárna a kovárna se dočkaly oprav v rámci úprav celého prvního nádvoří, které potrvají ještě příští rok.

„Budeme pokračovat směrem k medvědům. Pozornost bude věnována parku s kašnou, kde chceme vycházet z jeho původního zaměření. Rádi bychom se do toho pustili na jaře, ale záleží na penězích,“ řekl Masaryk.

V rámci prací proběhla také rekonstrukce inženýrských sítí. „Jedná se o opravy po zhruba třiceti až čtyřicetileté zanedbanosti. Bude to největší inženýrská akce za posledních 30 let. Inženýrské sítě musíme definitivně vyřešit, protože souvisejí s konceptem na zvelebení prvního nádvoří,“ vysvětloval již před zahájením prací kastelán zámku Pavel Slavko.

Podle Masaryka si mnoho lidí neuvědomuje, že první nádvoří patří k zámku. „Na první pohled to tak nevypadá. Myslela jsem, že zámek začíná až za příkopem s medvědy,“ řekla turistka Lucie Jakubová z Ústí nad Labem.

„Je pravda, že si to mnoho lidí myslí. Všude byly oprýskané fasády, pochybné stánky s občerstvením. Není se čemu divit. Nyní první nádvoří ale dost prokouklo,“ konstatoval Masaryk.