Studenti, kteří jsou nešťastní, že se na střední školu nedostali ani po dvou kolech přijímacího řízení, mají ještě šanci. Některé školy vypsaly kolo třetí. Ani ambice stát se studentem gymnázia není beznadějná. Na Českokrumlovsku třetí kolo vyhlásilo Gymnázium, SOŠ a SOU Kaplice. Žáci se dokonce nemusí ani nervovat kvůli přijímacím zkouškám. Škola jim je odpustí. Zájemci by ale neměli meškat, škola bere přihlášky pouze do zítřejšího dne.

„Rozhodnutí o přijetí budeme rozesílat do 29. května. Budeme brát bez přijímaček, což se týká i gymnázia,“ potvrdila zástupkyně ředitelky kaplické školy Jiřina Staňková.

Problémy ale školám působí skutečnost, že si žáci mohou podat více přihlášek, díky čemuž se dostanou například na dvě školy. Pak si vybírají, kam vlastně půjdou, ovšem počítají s nimi obě školy.

„Takže se může zdát, že je třída úplně plná, ale pak se ukáže, že je vlastně prázdná,“ konstatovala Staňková. „Pokud například přijmeme žáka z Č. Krumlova, který se ale zároveň dostane na gymnázium ve svém městě, tak je jasné, pro jakou školu se rozhodne. Naší nevýhodou je, že je tady škola poměrně zastrčená,“ dodala.

Zajímavostí je, že zatímco minulý rok byl větší zájem o studium na kaplickém gymnáziu, jehož čtyřletý obor má ve třetím kole ještě deset volných míst, tak letos žáci raději volí tamní obchodní akademii.

Operátor skladování neláká

Několik volných míst hlásí Gymnázium, SOŠ a SOU Kaplice i na učebních oborech. Přibírat bude například na mechanika opraváře, opraváře zemědělských strojů nebo kuchaře číšníka. Otazník visí hlavně nad oborem operátor skladování, kam se během prvních dvou kol nikdo nepřihlásil. Vypadá to tedy, že se tento poměrně nový obor letos neotevře.

„Od firem je po tomto oboru velice slušná poptávka, chtějí vyučené mladé lidi do zaměstnání i do praxe. Řekla bych, že je vhodný hlavně pro žáky, kteří si netroufnou na obchodní akademii, ale nechtějí zase třeba na opraváře zemědělských strojů. Bohužel lidé o takovém oboru nejsou ještě dostatečně informovaní,“ řekla Staňková. Operátor skladování letos běží prvním rokem. Když se ho škola pokusila spustit poprvé, přihlásilo se pouze pět lidí. Rok na to byla třída naplněna, přesto letos je zájem na bodě mrazu, což si nikdo nedokáže vysvětlit.

A kolik je tedy na určité obory volných míst? Opravář zemědělských strojů má poslední čtyři, mechanik opravář ještě 16 a kuchař číšník sedm.