S turisty, respektive s jejich ubytováním, mají problém v Benešově nad Černou. Díky krásnému prostředí Novohradska je obec poměrně vyhledávanou lokalitou, jenomže návštěvníci nemají občas doslova kde spát. Místní ubytovací zařízení jsou totiž plná dělníků, kteří pracují v benešovských firmách.

Kde složit hlavu

„Veškeré penziony či ubytovny jsou zaplněné cizinci, kteří tu dělají. Když k nám tedy přijede turista, nemáme mu co nabídnout. Týká se to i ubytování v soukromých domech. Kapacita nestačí,“ posteskla si starostka obce Veronika Korchová.

Se slovy starostky souhlasí i Alena Čermáková, která je majitelkou jedné z místních ubytoven. „Je to pravda. Je tady hodně pracujících cizinců. Jsou ubytovaní i různě po domech,“ potvrdila Čermáková.

Její ubytovna je však otevřená hlavně pro turisty. Potvrdila, že zájem je občas mizivý, ale někdy zase zcela opačný.

„Stává se, že když máme volné pokoje, tak nikdo jako naschvál celý týden nepřijde. Jakmile je ale plno, najednou ubytování shání spousta lidí, které musíme bohužel odmítat. Někdy bychom potřebovali dva baráky,“ usmála se Čermáková.

Jak může obec pomoci tuto neblahou situaci řešit? Těžko.

Příliš možností není

„Snažíme se ovlivnit některé podnikatele, co mají vhodné prostory, aby tu udělali nějaké ubytování. Bylo by dobré, kdyby tu byl penzion, kde by byla větší ubytovací kapacita. Popravdě ale pořádně nevíme, co by bylo řešením. Za to, že tu jsou továrny, jsme samozřejmě rádi,“ řekla Korchová.
„Tohle je velice těžké. Samozřejmě je špatné, když nemá turista kde bydlet, ale osobně si myslím, že když chce, tak si vždycky nějaké to místečko najde,“ míní místní Jan Novák.

Pomocí by mohlo být i navýšení kapacity již rozběhlých místních penzionů nebo ubytoven. „O rozšíření zatím nepřemýšlíme, zase tak velký zájem tady není. Pokud by ale byl, možná bychom se do toho pustili,“ řekla Čermáková.