Před obchody poloprázdná parkoviště, žádné fronty, zboží dostatek, kádě plné kaprů. Kdo se vydal o posledním předvánočním víkendu nakupovat, čekalo ho příjemné překvapení. Pokud jde však o nákup dárků, mnozí přiznávají, že to si nechali na poslední chvíli.

„Vánoce přece nejsou 
o stresu," řekl s úsměvem Radek Zdeněk z Mříče, který 
s manželkou zajel do Českého Krumlova na víceméně běžný nákup potravin. „Přijeli jsme jen pro ovoce a zeleninu, konzervy pro kocoura a okurky. Kupujeme to, co se nezkazí, žádné velké vánoční nákupy ani neplánujeme. V úterý jen koupíme kapra a bude to. Ve středu si už budeme užívat klid," doplňuje jeho manželka Monika.

V pátek by ovšem asi mluvili jinak. „Byla tu hlava na hlavě, šly jsme sem s dcerou, tak jsme to jenom obešly a šly jsme radši domů, to byl horor. Dneska už je pohodička," chválí si poklidnou atmosféru v obchodě Olga Tokárová 
z Českého Krumlova. „My ale jídlo nakoupily postupně, teď už nám chybí jenom pár věcí," říká. Nákup dárků mají teprve před sebou. „Pořád to odkládáme, každý den si říkáme, dneska ne, půjdeme zítra, takže to bude v úterý pěkný fofr."

Její slova potvrzuje vedoucí jedné z kamenných prodejen elektra v Českém Krumlově. „Včera a dneska ráno tu byl celkem klid, běžný provoz, ale teď k večeru už máme plný obchod lidí. Určitě přijdou 
i po víkendu, ještě mají do Vánoc čas. A chodí i na Štědrý den, na to, že máme otevřeno půl dne, bývají velmi slušné tržby."

„Zásoby máme slušné i na povánoční nákupy," dodal vedoucí elektra. „A zboží doplňujeme každý den. Nejvíc jdou na odbyt tablety, telefony a notebooky, rodiny si kupují televize a třeba herní myši a klávesnice." Vedoucí dokonce očekává i po Vánocích stejně vysoké prodeje jako nyní. Obavy nemá ani z odlivu zákazníků kvůli internetovým obchodům. „Řekl bych, že lidé zatím víc důvěřují kamenným prodejnám. I proto, že se můžou na místě poradit."

Podobný vývoj předpokládají i v prodejně hraček. „Zájem zákazníků se zvyšuje, zatím nejvíc lidí bylo v pátek, ale budou určitě chodit do Vánoc, loni i předloni nakupovali i na Štědrý den," říká vedoucí Nina Obrinová. Pro dárky se o víkendu vypravila Janina Novotná z Rožmberka: „Teď vybíráme panenku pro neteř. Tohle je první den, kdy nakupujeme dárky, a doufám, že zároveň poslední, chceme to zvládnout jedním vrzem."

Autor: Zuzana Gabajová