Padesáté výročí založení profesionální požární jednotky v Českém Krumlově připomněli o víkendu hasiči lidem ve městě.

Na náměstí zájemcům předvedli historickou i současnou techniku, ale také své dovednosti při záchraně osob jak z hořících budov, tak třeba z havarovaného automobilu.

Profesionální jednotka požární ochrany Český Krumlov vznikla v roce 1958. Na starosti měla celý okres, ovšem bez Kaplicka, které tehdy bylo samostatným okresem.

Oslava výročí je příležitostí ke vzpomínání, a to neminulo ani ředitele Hasičského záchranného sboru v Českém Krumlově Pavla Vejvaru, který u hasičů slouží už téměř 42 let. „V první řadě jsem si vybavil momenty, kdy si hasiči skutečně sáhli na dno svých fyzických i morálních sil. To znamená povodně 2002, o rok později havárie autobusu u Nažidel. Předloni to byla sněhová kalamita, loni zase větrná smršť. To všechno jsou akce, kdy hasiči pracují několik dní bez jakéhokoliv odpočinku, spí dvě tři hodiny denně a jdou znova,“ řekl Pavel Vejvara. „Ovšem chci připomenout, že nám velice pomáhají dobrovolní hasiči a doufám, že to tak bude i do budoucna, neboť nám praxe jasně ukazuje, že jsou situace při velkých neštěstích, kdy to profesionálově sami svými silami a prostředky nezvládnou.“

Další vzpomínka patří i jeho předchůdcům, Josefu Duškovi a Jaromíru Urbanovi. „Naučili mě spoustu cenného a i díky tomu jsem u hasičů dodnes,“ řekl Pavel Vejvara.

„Ukázky práce hasičů nás zajímají, těšíme se na ně. A také chceme vidět, jak to hasičům sluší v uniformě a jak vypadají záchranáři,“ říkaly s úsměvem Radka a Lucie Krásovy z Hluboké nad Vltavou. „Já práci hasičů znám, protože jsem jezdil se sanitou. Podle mě je to jedna z nejtěžších prací, nebezpečná a málo doceňovaná,“ mínil Pavel Klíma z Bechyně.

„Ukázky se mi líbí hodně, nemohl jsem si je nechat ujít,“ řekl třináctiletý Pavel Chudý z Českého Krumlova. „Je to asi nebezpečné povolání, někdy hasiči musejí i riskovat život. Pracovat u nich by se mi líbilo, ale asi jenom s auty.“