„Zubní pohotovost na okrese vůbec nefunguje,“ potvrdil ředitel Nemocnice Český Krumlov Josef Kučera. „Nezbývá, než jet do Českých Budějovic. Českokrumlovská nemocnice nemá v rámci registrace jediného stomatologa. V současnosti je stomatologie na Českokrumlovsku pouze privátní,“ dodal.
Kromě pohotovosti, tedy lékařské služby první pomoci (LSPP), jsou v nemocnici místa, která v podstatě také plní funkci pohotovosti. Například 24 hodin denně působí chirurgická ambulance a příjmová ordinace interny, stejně tak dětské oddělení. „Na tato místa mohou v případě potřeby přijet pacienti kdykoliv,“ ujistil ředitel.

Další lékařské služby první pomoci se nacházejí už jenom v Kaplici a Horní Plané.

 

Když nejsou léky

Ale i když člověk najde v regionu pohotovost, která ho ošetří, nemusí mít ještě vyhráno. „Nedávno se tu stalo, že rodina s malým nemocným dítětem jela na pohotovost do Kaplice. Tam je, nevím už proč, odmítli ošetřit, tak pokračovali do Českého Krumlova, kde se jim sice lékařské pomoci dostalo, jenomže pro léky museli stejně až do Českých Budějovic,“ líčil starosta Besednice Petr Trajer.

„Sem zase nedávno odmítla přijet sanita z Kaplice k pacientovi se čtyřicítkou horečkou s tím, ať si zajistí odvoz sám,“ podotkla starostka Benešova nad Černou Veronika Korchová.

Lidé si někdy neuvědomují, jaký je rozdíl mezi LSPP a rychlou zdravotnickou záchrannou službou.

 

Není to stejné

Podle směrnice ministerstva zdravotnictví LSPP poskytuje občanům ambulantní péči v nezbytném rozsahu v návaznosti na záchranku v případech náhlé změny zdravotního stavu či zhoršení onemocnění, ke kterým došlo mimo pravidelný provoz zdravotnických zařízení. „Stručně řečeno, záchranka vyjíždí k akutním stavům a stavům, kdy je ohrožen život. Zatímco LSPP supluje lékařskou péči v době, kdy již nejsou v práci obvodní lékaři a pacient náhle potřebuje léky,“ vysvětlil Bořek Bulíček z TransHospital Frymburk.

 

Pohotovost pro Českokrumlovsko

LSPP Kaplice: telefon 380 313 04 (působí i jako záchranka)

všední dny: 16 až 7 hodin, soboty, neděle, svátek: od 16 hodin posledního pracovního dne až do 7 hodin 1. pracovního dne 

LSPP Horní Planá: telefon 380  738  396

všední dny: 18 až 22 hodin, soboty, neděle, svátky: 8 až 22 hodin 

SPP Český Krumlov: telefon 380 717 646 

všední dny: 18 až 22 hodin, soboty, neděle, svátky: 8 až 22 hodin 

Zubní pohotovost České Budějovice: telefon: 387 878 570

pracovní dny: 16 až 22 hodin, soboty, neděle, svátky: 8 až 18 hodin

Najdete ji: v dolním areálu Nemocnice České Budějovice (bývalá vojenská nemocnice, vchod z ulice generála Svobody), pavilon E, 4. poschodí