Stovka novodobých vojenských veteránů, přesněji bývalých účastníků mírových misí OSN, se v sobotu sešla na druhém nádvoří českokrumlovského hradu a zámku na svém pátém výročním setkání.

Jak sdělil Tibor Horváth, předseda Jihočeské organizace Sdružení válečných veteránů a pořadatel akce, za předchozích 16 let už naše republika vyslala do mírových misí 18 tisíc lidí.

„V Českém Krumlově to začalo, odtud šly do misí první jednotky mírových sil, protože právě tady byly základna OSN,“ dodal Horváth.

Dva pohledy

Českokrumlovák, nynější brigádní generál Vladimír Trněný je stále v aktivní službě. Před šestnácti lety velel úplně první misi našich vojáků. „Velel jsem ještě jako major první rekognoskační skupině, která vyjížděla do tehdejší Jugoslávie měsíc před ostatními,“ upřesnil Trněný.

Při sobotní setkání uvedl, že taková akce není rozhodně nějakým planým hraním si na vojáky, ale jedna z důležitých tradicí. „Dnes je důležité zachovávat tradice, protože pokud na ně národ zapomene, přestává být národem. Lidi, kteří se tady sešli, spojuje stále nějaké pouto ať už je to kamarádství, nebo vzpomínky na mezní situace, ve kterých se takové kamarádství a někdy i hrdinství projeví.“

Další z účastníků setkání, Dalibor Míchal z Nové Včelnice, už oproti generálu Trněnému s vojnou skončil a uniformu svlékl. Nyní se živí jako malíř. To je ovšem notný rozdíl oproti vojenskému drilu?

„To tedy opravdu je rozdíl. Také jsem se tehdy na misích s některými důstojníky těžko snášel, protože jsem měl ten názor, že tam působím jako misionář a ne jako válečník,“ shrnul Míchal s tím, že malování pro něj byl vždycky koníček a měl to štěstí, že jej tato záliba začala po odchodu od armády živit.