Myčka na zdravotnické nástroje by se zamlouvala pracovníkům v oddělení sterilizace Nemocnice Český Krumlov. Na mycí zařízení si zatím budou muset ještě počkat.

„Nástroje se zde umývají prozatím ručně. V některých nemocnicích už na to mají myčky,“ upozornila hlavní sestra Dana Podholová.

Co se vlastně děje s použitými nástroji po operaci? Nejdříve se zakrvácené pomůcky, z nichž mnohé vypadají, že slouží spíše k mučení než ku pomoci, svezou výtahem dolů, kde již na ně čekají pracovnice nemocnice.

„Ženy nástroje umyjí v dezinfekčním roztoku. Následuje samozřejmě vysušení a kontrola, zda jsou nástroje v pořádku. To je, dá se říci, první fáze,“ popsala všeobecná sestra Hana Kolářová.

Dokonalá očista

Sterilizátory vypadají jako veliké trouby, dochází v nich k úplnému zneškodnění živých mikroorganizmů. Nástroje se do nich dávají v takzvaných kontejnerech. Délka sterilizace záleží na druhu materiálu. „Kontejner poté vydrží sterilní až šest dní,“ dodala Kolářová.

A po jaké operaci mají nejvíc práce? „Řekla bych, že po ortopedickém zákroku. Frmol začíná kolem desáté hodiny ranní. To je to tu jak na běžícím pásu,“ řekla ošetřovatelka Ludmila Salonová.

Více čtěte v Českokrumlovském deníku dnes, v pátek 22. února.