Již týden si zvykají návštěvníci českokrumlovské nemocnice na automaty, které jim za 30 korun vyjedou lístek, díky němuž mohou navštívit příslušného lékaře. Vedení nemocnice dosavadní přístup pacientů k výběru poplatků oceňuje, nikde nevznikají žádné zásadní problémy.

„Nesdílíme pocit, že by u nás vládly zmatky. První den nám akorát trochu haprovala technika. Kdyby byly nějaké problémy teď o víkendu, tak už by se určitě někdo ozval. Řekl bych tedy, že vše funguje v pořádku,“ řekl ředitel Nemocnice Český Krumlov Josef Kučera.

V nemocnici jsou nainstalovány tři automaty. Dva jsou ve vstupních halách interního a chirurgického pavilonu. Třetí, který je menší a pouze na kovové mince, se nachází v ambulantní části dětského oddělení.

Ceninou je možné se předzásobit, což v praxi znamená, že pokud si pacient koupí lístek, který nakonec nevyužije, může s ním přijít kdykoliv jindy. Jestli chce však za nepoužitý lístek vrátit peníze, může tak učinit v nemocniční pokladně.

Podobný systém

Systém placení není v českokrumlovské nemocnici nijak výrazně odlišný od ostatních kolegů v kraji. „Pokud není stejný, tak je alespoň hodně podobný. Několikrát jsme se sešli, konzultovali řešení a dokonce jsme použili i stejné technické prostředky,“ upřesnil Kučera.

Otázkou je, zda mohou lékaře navštívit i lidé, kteří se odmítnou s automatem skamarádit. Podle ředitele můžou, ale musí počítat, že nemocnice bude peníze v budoucnu vymáhat. Přesné detaily ještě nejsou doladěné. „Asi by mi to bylo trapné. Ani nechápu, jak někdo takový může do ordinace vstoupit. Vždyť doktor s tím nemá tolik společného a akorát se mu přidělávají problémy. Myslím, že celkově samotní lékaři nejsou z vybírání poplatků příliš odvázaní,“ míní například občanka Českého Krumlova Eva Kubešová.

Kdo nemocnici navštíví od 7 do 17 hodin, může mít v kapse jenom 30 korun. Od 17 hodin se však už musí počítat s lékařskou pohotovostí, tudíž je nutno mít 90 korun.