Jak včera uvedl ředitel Informačního centra Cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě Jaroslav Čása, počet zahraničních turistů mírně stagnuje. Ovšem naprosto nečekaný nárůst přišel v české klientele. I tak se celkový pokles návštěvnosti dostal oproti loňské sezoně k deseti procentům.

Přes hranice

Před vstupem České republiky do schengenského prostoru uzavřelo vyšebrodské informační centrum s hornorakouskými sousedy dohodu o tom, že bude reprezentovat Mühlviertel Kernland, přesněji Freistadt a okolí. A výsledek po prvním půl roce? „Návštěvnost rakouských turistů, kteří přijíždějí z lokalit od hranic až po Linz, je slušná. Ostatní části německy mluvících zemí jsou zatím otázkou, protože úspěšnost propagace se zatím nedá změřit,“ konstatoval Čása. „Chybí mi sběrné informace, které by potvrdily, nebo vyvrátily, zdali to funguje lépe nebo hůře, než dříve.“

Za mírný pokles také může i dražší koruna vůči euru. V tuto chvíli se totiž tak cena vstupného do kláštera vyrovnává s obdobnými cenami vstupného v jiných zemích. Možná by takový nárůst zahraničním turistům nevadil, kdyby totiž už dopředu nepočítali s tím, že v České republice je levněji. A také, a to je velice důležité, jsou často zvyklí na lepší doprovodné služby, než jaké nabízí naše republika a některé regiony.

Za nárůstem české klientely mohou být především kvůli reformám napjaté domácí rozpočty některých českých rodin, které daly přednost dovolené doma před výletem k moři. „Rozeslali jsme také různé upoutávky na hotely a cestovní kanceláře. To rozhodně k něčemu bylo,“ doplnil Jaroslav Čása.

Názor domácích

Vyšebrodský občan a podnikatel v cestovním ruchu Jiří Franc je toho názoru, že letošní sezona byla poněkud krátká a od poloviny srpna už byl znát poměrně prudký pokles návštěvnosti.

„Pořád se potvrzuje, že v našem regionu je podstatná část návštěvnosti odvislá na počasí. Potřebovali bychom nastavit struktury univerzálněji, abychom nebyli závislí na několika málo týdnech sezony, kdy přijedou v létě vodáci a v zimě lyžaři,“ uvádí Franc.

Podobě, jako v Českém Krumlově, bude nutné připravit nabídku na jaro a podzim, a prodloužit tak sezonu na maximální možnou dobu. Českokrumlovský region tak může posloužil turistům jako východisko pro další výlety jak po Českokrumlovsku, tak i do Rakouska.
Větší propojení přeshraničního regionu je tak daleko nutnější, než by se mohlo zdát.

Na mnoha mapách jsou stále uvedeny jako jediné spojnice bývalé hraniční přechody, ale to už dnes v mnoha případech neplatí. Jednali jsme i s některými rakouskými obcemi a ty o totéž lepší propojení mají také velký zájem,“ potvrdil Jiří Franc.

Také jindy úspěšní vietnamští trhovci nejsou už s tržbami u Vyššího Brodu tak spokojení, jako bývávali. Město Vyšší Brod už poněkolikáté uspořádalo setkání s místní, poměrně silnou vietnamskou komunitou. „Také oni si stěžují na pokles návštěvnosti a klesající tržby. Čím dál více z nich už se raději nechává zaměstnávat v některých fabrikách, než aby seděli u stánků,“ dodal starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák.