Ačkoliv se může zdát, že jsou církevní stavby ponechány na pospas svému osudu, není tomu tak. Obce i církev dělají co je v jejich silách, aby objekty zachránily, narážejí ale na nedostatek peněz. Letos se na Českokrumlovsku dočká opravy hned několik kostelů.

„Mělo by dojít na opravu kostela v Hořicích na Šumavě, fasády na kostelích v Kaplici a v Benešově nad Černou. Vylepšit fasádu plánujeme také ve Vyšším Brodě. Práce bychom měli rozjet i v Rožmberku nad Vltavou, ale tam ještě nemáme pořádně promyšlené, co vlastně budeme dělat. Pokračovat chceme v rekonstrukci střechy kostela ve Chvalšinách,“ shrnul českokrumlovský vikariátní technik Eduard Beneš.

Všechny zmíněné opravy se týkají Programu regenerace městských památkových zón a rezervací ministerstva kultury. Pracuje se však také na Havarijním programu, do kterého spadá například kostel v Horní Plané.

„Loni jsme tam zrenovovali celou loď, nyní se zaměříme na presbytář,“ dodal Beneš.

Hornoplánský kostel svaté Markéty spolykal loňský rok 715 tisíc korun.

V havarijním stavu je také kostel v Pohorské Vsi a střecha kostelu v Černici. Tyto objekty se snad letos nějakých oprav dočkají.

 

Nejvíc platí stát

Do rekonstrukcí církevních památek zasahují výrazným podílem samy obce. Z celkových nákladů zaplatí většinou kolem dvaceti procent. Největší podíl, asi 70 procent, hradí ministerstvo kultury. Na církev připadá kolem deseti procent. „Z rozpočtu vždycky přispějeme pár desítkami tisíc korun, protože církev nemá mnoho peněz. Budov má hromadu, ale je samozřejmě problém, z čeho je živit. Celkově by se do našich památek měly nacpat miliardy, aby vypadaly dobře. Je škoda, že nám jich tu tolik chátrá,“ míní Libor Lev, starosta obce Brloh, kde na kostele dílčí práce probíhají každý rok.

Získání peněz se vždy odvíjí od toho, jak je daný kostel potřebný. Opravy by spolykaly miliony korun, ale my je v grantech dostáváme na úrovni statisíců,“ zdůraznil Beneš.

 

Varhany

Nejen na fasádách a střechách probíhají práce. Odborníci pracují i v interiérech. V letošním roce by měly například skončit práce na neoromantických varhanách v českokrumlovském kostele. Hotové by měly být do Svatováclavských slavností.

 

Drobná stavení

Velkou pozornost obyvatelé regionu věnují také drobné sakrální architektuře. O tu se starají hlavně obce. Křížek nebo kapličku si často opravují i majitelé pozemků. Mezi obce, které se o menší sakrální objekty starají pečlivě, patří například Křemže. „Menší sakrální architekturu jsme komplet zrekonstruovali před třemi lety. Některé kapličky ale budou opět vyžadovat opravu. Například jedna v Mříči, kterou jsme opravili před osmi lety. Na tu se podíváme tento rok,“ řekl starosta městyse Josef Troup.

O kapličky v kritickém stavu se postaralo i Přídolí. „Ještě máme jednu poslední, která je skoro úplně zbořená. Samozřejmě se dál budeme starat i o kapličky, které nejsou v tak hrozném stavu, ale nějakou tu opravu potřebují,“ zmínil starosta Jiří Štěpánek.