Úzká silnice je nebezpečná. I když si místní občané na inkriminovaném úseku žádnou vážnou nehodu nepamatují, není nikde psáno, že se tak nemůže stát kdykoliv v budoucnu. Obec našla řešení, jak pěším i cyklistům ulevit, chybí jí však peníze.

„Docela mě překvapilo, jak je to tu úzké. Šli jsme se s kamarády podívat do kláštera a v tom nejhorším úseku jelo od Rájova auto, takže to moc příjemné nebylo. Jestli chce obec udělat stezku pro chodce, tak je to jedině dobrý nápad. Myslím, že se moc dobře nejezdí ani samotným řidičům,“ řekla Lucie Komárová z Prachatic, která byla s přáteli v jednom místním kempu.

„Stezku tady určitě potřebujeme. Je to věčné téma. Nechápu, že to ještě nikdo nepodpořil,“ souhlasila s plány obce starší občanka, která si nepřála být jmenována.

Obec Zlatá Koruna momentálně podala žádost o dotaci do třetí výzvy Regionálního operačního programu. Štěstí pokoušela již v první výzvě, ale žádné peníze nedorazily.

„Stezka je vážně potřebná. Ve špičce tu jde o život. Je pro nás velice důležitá,“ řekl starosta Zlaté Koruny Milan Štindl. Začínat by měla na parkovišti ve Zlaté Koruně za mostem, kolem silnice přes hřbitov by se měla napojit na silnici v Rájově. Délka je vypočítaná na 700 metrů.

Projekt za pět milionů korun počítá i s novým mobiliářem nebo výsadbou alejí. Cyklisté se také mohou těšit na odpočívadla, u kterých budou informační cedule.

„Díky informačním cedulím bude mít cestování po stezce i naučný charakter,“ dodal Štindl.