Dovezli je tam nebo vlastnoručně donesli jejich pěstitelé, kteří doufali, že právě jejich květina bude ta nejrozměrnější ze všech a stane se vítězem soutěže, bez které jsou již tradiční slupenecké Slavnosti slunečnic nemyslitelné.

Tentokrát se soutěže sedmého ročníku slavností účastnilo 22 exemplářů.

„Někdy jich bývalo i více než třicet,“ podotkla Hana Vidličková, která ojedinělou soutěž vymyslela. „Napadlo mě to, když jsme na podzim likvidovali naše slunečnice, které tehdy vyrostly do obrovských rozměrů. Do soutěže se zapojujeme dál, ale teď už neslavíme žádné úspěchy. Letos tady máme tu nejmenší slunečnici – takovou slunečnicovou bonsaj. Zaseli jsme semínko velké slunečnice, a takhle to dopadlo,“ dodala s úsměvem.

Během prvního ročníku, který se odehrál v roce povodní, porotci hodnotili jenom 13 rostlin. V prvních ročnících se svými výpěstky kraloval Oswald Klauser, který se v sobotu na slavnosti po delší době opět přišel podívat. „Zkraje jsem třikrát vyhrál,“ zavzpomínal. „Chce to péči, aby člověk vypěstoval ohromnou rostlinu. Tenkrát jsem tu ve Slupenci denně byl, proto jsem mohl slunečnice pravidelně zalévat a hnojit. Hnojil jsem je zkvašenými kobylinci,“ prozradil třiasedmdesátiletý Oswald Klauser.

S napětím očekávali soutěžící výsledky hodnocení poroty. „Naše slunečnice vyrostla na kompostu. Zasadili ji ptáčci, protože rozhodili semínka. A manžel ji hodně zalejval,“ říkala Světluše Reffeinerová, jejíž muž nervozně očekával, jak klání dopadne. A měl proč. Tušil, že jeho výpěstek má veliké šance na přední umístění. Obrovskou dlouhou slunečnici, aby neutrpěla úhonu, přinesli manželé vlastnoručně pěšky ze Spolí. „To byste nevěřila, jak je těžká,“ pronesla paní Světluše.

Námaha se vyplatila. Hlavní soutěž o největší plochu hlavy slunečnice vyhrála Marie Beňová z Českého Krumlova. Jí zaslaná slunečnice dosáhla plochy 1451,5 cm2. V soutěži o nejdelší stonek, který dorostl do délky 409 cm, vybojoval vítězství Antonio Reffeiner. Nejsilnější stonek o obvodu 24 cm zase vypěstovali Márovi ze Slupence.