Nepříjemná situace se nevyhnula ani Českokrumlovsku.

„U nás odešlo z deváté třídy hodně žáků a do první jich moc nepřišlo,“ řekl ředitel ZŠ Linecká Český Krumlov Karel Dvořák. „Je to složitá situace. Co může škola v takové situaci dělat? Buď sníží úvazky učitelů, že by neměli pevnou pracovní dobu, nebo musí propouštět,“ dodal.

„Všichni od září zůstávají. Je výhodné, že se sbor nemění, protože člověk pak ví, co může očekávat,“ uvedla zástupkyně ředitele ZŠ Linecká v Českém Krumlově Irena Polášková.

Dvě učitelky musely kvůli nedostatku dětí odejít z hornoplánské školy. „Ubyla nám třída. Je málo dětí, takže se snižuje stav,“ nemá radost zástupkyně ředitele hornoplánské školy Milada Urbanová.

Žáčci Základní školy T. G. Masaryka Český Krumlov se musí od září obejít bez jedné učitelky z prvního stupně.

„Přešla do kájovské školy, tak ukončila pracovní poměr. Jelikož máme jedinou první třídu, nemuseli jsme hledat náhradu,“ řekl ředitel školy Vlastimil Hlásek.

Podle výchovné poradkyně ZŠ T. G. Masaryka Český Krumlov Ireny Brožové mají děti lepší vztah s mladými kantory. „Řekla bych, že pro děti jsou mladí učitelé lepší. Nejsou ještě tak zkostnatělí,“ usmála se Brožová. Neduhem mladého učitelského sboru je ale zase jeho nestálost.

„Mladí učitelé se častěji střídají. Není to jako dřív, kdy nastoupil učitel do školy a zůstal v ní dvacet let. Nejedná se ale o nic hrozného. Občas se dokonce odchod učitele hodí, protože by se jinak muselo propouštět,“ řekla Urbanová.

Některé školy čeká generační výměna. Té se v brzké době nevyhne ZŠ Linecká Český Krumlov.

„Náš sbor je starší, takže to bude muset přijít. Trend obměňování tu je, ale určitě lidskou a přirozenou cestou,“ potvrdila Polášková.

„Letos u nás odešli do důchodu dva učitelé. Přijali jsme tedy novou učitelku na anglický a německý jazyk a učitelku matematiky a fyziky,“ řekl Hlásek.