Těžkou hlavu plnou starostí má nyní František Henžl z Kaplice. Zítra z léčebny dlouhodobě nemocných mají propustit jeho nemohoucí 96letou tchyni, která potřebuje celodenní péči. Henžlovi ji nemohou staré paní zajistit, ale doposud se jim nepodařilo najít zařízení, kde by se o nejstarší ženu z Kaplice postarali.

„Jsme zoufalí a bezmocní, nevím co dělat,“ povzdychl si. „Tchyně je ležící, domů si ji vzít nemůžeme. Rozum už jí neslouží. Nezvládneme ji vykoupat, do vany ji nedokážeme dostat, stejně tak na WC. V příštím roce mi bude sedmdesát,“ líčil Henžl. „Moje žena je po operaci, má bypass, nesmí zvedat nic těžkého,“ dodal. Kromě toho Henžlovi obývají malý panelákový byt 2 + 1. Stará paní již třetí měsíc leží v nemocnici a zítra jí vyprší tříměsíční lhůta, po kterou ji personál v léčebně dlouhodobě nemocných mohl ponechat.

„Sháníme pro ni místo všude možně. Zkoušeli jsme to v Kaplici, Horní Plané, Dobré Vodě, nyní jednáme s Vimperkem. Ale nikde buď není místo, nebo nás odmítli s tím, že tchyně je hlučná, protože v noci mluví ze spaní,“ popisoval Henžl marnou snahu bezvýchodnou situaci vyřešit.

V podobné situaci se může ocitnout kdokoliv, protože počty míst v domech pro seniory jsou nedostatečné.

A že se to skutečně stává, potvrdil například ředitel Domova důchodců v Horní Plané. „Lidé totiž žádosti na umístění do domů pro seniory často nechávají na poslední chvíli, kdy už je třeba lůžko na LDN uvolnit. Jenomže my nemůžeme říci, kdy budeme mít v domově místo, protože lůžka se uvolňují pouze úmrtím,“ konstatoval Jaroslav Šíma. „Ale já jsem přesvědčený, že pokud klienti netrvají na určitém zařízení nebo jiných podmínkách, místa na jihu Čech jsou.“

Nejstarší obyvatelka Kaplice, šestadevadesátiletá Františka Hrdinková, by měla zítra opustit lůžko v českokrumlovské léčebně dlouhodobě nemocných (LDN) a vrátit se domů. Není totiž vlastně nemocná, sužuje ji vysoké stáří. Neslouží jí rozum, ani tělo, je plně odkázána na péči jiných.

Jenomže v zařízeních pro seniory je beznadějně plno. To platí i pro kaplický domov seniorů, kam se zeť František Henžl, také již v důchodovém věku, obrátil jako první.

„Panu Henžlovi jsem, stejně jako všem, kdo přijdou, už na počátku dubna vysvětlila situaci, poučila ho, jak má postupovat a doporučila mu, aby si podal žádost i do dalších zařízení v okolí. Jeho žádost k nám jsem samozřejmě přijala,“ líčila včera Šárka Ertlová, sociální pracovnice Domova pro seniory v Kaplici. „Čekací doba je totiž značně dlouhá, někdy i měsíce až rok, a není dobré otálet na poslední chvíli, až bude umístění klienta do domova akutní. Na počátku července se pan Henžl přišel znovu zeptat, jestli paní Hrdinkovou vezmeme. U nás místo nebylo a ukázalo se, že kromě nás si žádosti jinam nepodal.“

Šárka Ertlová ujišťuje, že jakmile to bude možné, Františku Hrdinkovou přijmou, ale kdy to bude, pochopitelně nijak neovlivní. Navíc o tom, kdo uvolněné místo dostane, rozhoduje celá řada faktorů. „Nemůžeme nikoho ze žadatelů obejít. Vyhodnocujeme například pořadník žádostí, aktuální sociální a zdravotní situaci klienta, jaký pokoj by měl obsadit, aby spolu jeho obyvatelé vycházeli a podobně. Nemůžeme proto nikomu slibovat termín,“ zdůraznila.
Když je nejhůř, nemocnice má možnost přeposlat pacienta na dalších 90 dnů do léčebny dlouhodobě nemocných v Počátkách. „Většinou se ale podaří případ během pobytu v Počátkách vyřešit a pokud ne, je takový případ brán při posuzování žádostí jako hodně akutní,“ podotkla Šárka Ertlová. „Míst máme v Kaplici opravdu málo, ale hlavní problém je, že tu neexistují takzvané odlehčené služby a přechodné pobyty, které by mohli využívat například lidé, kteří se celoročně starají o starého člověka a chtějí jet třeba na dovolenou,“ připomněla.

„Vím, že v některých zařízeních na jihu Čech volno je, ovšem úroveň vybavení trochu pokulhává a klienti tam obývají šestilůžkové pokoje. Ovšem řešení na nezbytnou dobu to je,“ řekl Jaroslav Šíma, ředitel Domova důchodců v Horní Plané, kde je v současnosti také plno, navíc část klientů je nyní kvůli rekonstrukci objektu v prachatické nemocnici.

Včera se krumlovská LDN smilovala a pobyt paní Hrdinkové prodloužila o další měsíc. Ale co bude dál?