O vodoléčbu v českokrumlovské nemocnici je přirozený zájem. Kdo by odolal podvodní masáži, perličkové, či vířivé koupeli. Milovníci masáží by měli vzít nemocnici útokem. Má to však jeden háček, vana a sestřičky čekají jen na pacienty, kteří mají doporučení od lékaře.

 

Příjemná záležitost

„Někteří pacienti to samozřejmě zneužívají, protože se to líbí všem, takže je tu docela narváno. Malá vířivka je určena pro zlomeniny v oblasti nohy a ruky. Velká je třeba pro lidi, kteří jsou po operaci kolene. Perličky slouží k uvolnění, když pacienta bolí například záda. Pro masáže je určena velká vana, kde se masíruje při bolestech zad proudem vody,“ popsaly fyzioterapeutky Daniela Fröstlová a Monika Jakubcová.

„Vodoléčbu jsem nikdy nezažil, takže nevím, jak moc příjemné to je, ale jestliže je personál řádně reprezentativní, tak bych se nechal masírovat rád,“ řekl Martin Krejčíř z Českokrumlovska.

 

Zastaralé zařízení

Vodoléčba se dnes používá takřka v každé nemocnici. V čem je tedy v Českém Krumlově lepší? „Samozřejmě v personálu. Máme to tu krásné, modré a prostorné,“ usmály se sestřičky. Připustily však, že se potýkají se stejným problémem jako všude jinde. Zařízení je již v důchodového věku a začíná dělat problémy. Chtělo by tedy omladit, ale překážkou v cestě jsou opět peníze.

„Je to již staré. Velká výřivka má už třicet let, což je dost. Dnešní vany mají trvanlivost kolem patnácti let. Hodil by se nějaký sponzor. Taková vana dnes stojí kolem 250 tisíc korun,“ řekla vedoucí rehabilitační pracovnice Marie Čejková. Staré vany dělají potíže hlavně starším pacientům. „Staří lidé mají poměrně problém, protože se jim dost těžko vylézá, jak jsou ty vany vysoké,“ dodala Fröstlová.

Otázkou je, zda se po práci do příjemné koupele nenaloží samotné sestřičky. „Také bychom se rády vířily, ale není čas,“ smály se a dodaly, že sestry z ostatních oddělení vodoléčbu využívají, samozřejmě opět s doporučením od lékaře.

 

Interval

A v jakém intervalu jsou jednotlivé koupele možné? „Podvodní masáže se dělají po hodině, protože se čeká, než se napustí voda, vypustí a samozřejmě se musí umýt i vana. Perličky máme tři, takže se vystřídají tři lidé během půl hodiny. To samé platí o vířivkách,“ uvedla Fröstlová.