Novou poradnu pro poruchy výživy zprovoznila tento týden Nemocnice Český Krumlov. Její služby mohou využívat jak pacienti nemocnice, tak lidé zvenčí, kteří mají problémy s jídlem.

„Může přijít kdokoliv. Člověk u lékaře slyší, že má zvýšené tuky v těle. Co má ale dotyčný dělat dál, se už většinou nedozví. Tyto odpovědi najde právě u nás,“ řekly nutriční terapeutky Petra Moučková a Ilona Kordinová.

Mezi cenné rady, které zájemci dostanou, patří například, jak by mělo vypadat správné denní stravování. Základem je vydatná snídaně, na kterou by po dvou hodinách měla navázat svačina, což může být i ovoce. Oběd by se měl skládat z polévky a hlavního chodu. Zapomenout by se nemělo ani na večeři. Velikost porce záleží na každém individuálně. Rozdíl je samozřejmě mezi dítětem a dospělým mužem. Důležitým faktorem je i práce, kterou dotyčný vykonává. „Zajímalo by mě, jakou by měli radost ze mě, když moje jediné jídlo za den je oběd, který jím ve čtyři hodiny odpoledne. Ale což, ještě žiji,“ smála se studentka Lucie Nitková. Poradna by měla posloužit i lidem, kteří trpí například mentální anorexií.

„Bohužel tito lidé spolupracují málo. Dobrovolně sem nepřijdou. To samé platí o obezitě, kde je nadměrná konzumace a pohyb absolutně minimální,“ zmínila Moučková.

Novou poradnu zájemci naleznou v budově D, v prostorách chirurgické ambulance, kde se dříve nacházela ordinace ORL. Ordinační doba je každé úterý a čtvrtek od 13 do 14 hodin.