Tři stovky odpadkových košů mají k dispozici obyvatelé i návštěvníci Českého Krumlova. Přesto kolem těchto nádob bývá značný nepořádek. V některých částech města takřka běžný jev. Důvod? I když se koše vyvážejí dvakrát až třikrát denně, stále jsou přeplněné.

„Někteří lidé v paneláku vyhazují smetí ne do popelnice, ale do koše před domem,“ upozornila včera Jaroslava Bínová z českokrumlovského Špičáku. „Už jsem jednou dokonce i písemně žádala město, aby odpadkový koš před naším domem odvezli úplně pryč, protože byl věčně plný, stahovali se sem toulaví psi a dokonce i krysy.“

Tento postřeh potvrzuje i vedoucí odboru životního prostředí Vlasta Horáková: „Do některých košů zvláště v centru města nám odkládají svůj komunální odpad nejen občané, ale i podnikatelé. Drobné odpadky od turistů se tak do koše nemohou vejít, zvláště v hlavní sezoně.“

V centru města se koše vyvážejí třikrát denně v létě, dvakrát denně v zimě. „Celkově stojí odvoz 1,2 milionu korun ročně,“ doplnila vedoucí. Stávající koše jsou sice zpracované ve stylu antivandal, ale není na ně nejkrásnější pohled. Zvláště po nočních nájezdech alkoholem posilněných výletníků, kteří si na nich dokazují svoji sílu. Koš se sice nerozpadne, ale chátrá. Navíc není zadarmo.

Kolik stojí odpadkový koš peněz? Město Český Krumlov jich má prakticky za šestimístnou cifru. „Ty obyčejné, dřevem obložené stojí tři tisíce korun. Ozdobné litinové na náměstí dvanáct tisíc jeden. A to už je dva měsíce po instalaci poničili vandalové,“ shrnula Vlasta Horáková.

Sečteno a podtrženo, necelý milion stojí samotné koše, další milion a čtvrt pak jejich pravidelné vysypávání a odvoz odpadu na skládku.

To nejsou malé peníze. Otázkou je, v jakém poměru naplní odpadkové nádoby turisté a v jakém Českokrumlovští. Od místních obyvatel přece jen nějaké platby za odpad do městské kasy putují, ale od turistů? I tyto náklady tak patří připsat na vrub turistickému ruchu. Přinejmenším v určitém poměru. „Jen samotný úklid města, tedy zametání a sbírání drobných odpadků soukromou firmou, stojí město 2,3 milionu korun ročně,“ dodává starosta města Luboš Jedlička.

Kudy z toho? Nějaký nepořádek bude ve městě asi vždycky. Takové, kteří jej dělají cíleně a pro které neplatí jakákoliv osvěta, nezbývá do budoucna než pokutovat.