Podle dostupných údajů Českého statistického úřadu se v českokrumlovském regionu za rok 2006 rozvedlo 188 manželství. Loňská statistika bude k dispozici po zpracování až na konci června tohoto roku.

Pomocná ruka

Manželská nebo předmanželská poradna v Českém Krumlově není žádná. Svoji pobočku na Špičáku zde má ale Středisko výchovné péče Spirála při Dětském diagnostickém ústavu Homole. I když se zabývá většinou rodinnými problémy, dětmi s výchovnými poruchami nebo rodinnou terapií, rozvodovost nebo partnerské problémy s tím přímo souvisí a některé dobré rady lze najít i tady.

Recept na štěstí?

Vedoucí střediska a rodinný terapeut Jan Tůma má na otázku spokojenějšího manželství nebo překonání nějaké krize následující odpověď:
„Jde o to se zastavit a ujasnit si priority. Je dobré si také najít více času na toho druhého. Něco se dá řešit tím, že společně odjedete na čtrnáct dní někam jinam a podobně. Ale nějaký konkrétní návod je těžké poradit. To si musí najít každý sám. Především je ale nutné začít věci řešit dříve, než dojde k nějakému vzájemnému znechucení nebo odcizení partnerů.“

Příčiny

Celospolečensky bývají partnerské problémy často o selhání mezilidské komunikace, nedostatku času pro děti a podobně.

Na Českokrumlovsku může hrát podstatnou roli i případná vyšší míra nezaměstnanosti nebo složení obyvatelstva. Také možnost náhlého zbohatnutí a podnikatelských úspěchů se může u někoho do partnerství negativně promítnout.

Důsledky

Ovšem existují i případy, kdy rozvod přinese něco dobrého. „Rozvod jsem bral jako velkou osobní prohru, ale po letech se ukázalo, že nový život, který mi přinesl, pro mě byl daleko lepší než ten, který jsem žil dříve,“ konstatoval k věci například pan Jaromír, který ale nechtěl pro Deník zveřejnit své příjmení.

„Ano, i toto se stává,“ doplnil terapeut Jan Tůma. Někdy je totiž opravdu vhodnější v klidu se rozejít a začít žít nový život, protože s jiným partnerem bychom mohli být i dlouhodobě daleko šťastnější a spokojenější. To si ale člověk v krizi mnohdy jen velice těžko připouští.

Více čtěte v Českokrumlovském deníku dnes, ve čtvrtek 6. března.