Důvody zřícení věže na dusíkaté hnojivo DAM 390 v omlenickém středisku společnosti Zemědělské zásobování a nákup (ZZN) Pelhřimov si zatím nikdo neumí vysvětlit. Technická závada, nebo jiná chyba? Nemělo se silo naplnit až po opravě jímky?

Na tyto a další otázky odpoví i šetření oblastního Inspektorátu bezpečnosti práce v Českých Budějovicích. „Jsme teprve na začátku šetření,“ sdělil včera jeden z jeho inspektorů Jiří Pelikán při prohledávání hromady ležících trosek.

Omlenická provozovna patří pod akciovou společnost Zemědělské zásobování a nákup Pelhřimov až od letoška.

Odborná oprava

„Toto bývalé středisko Agrochemického podniku Kaplice jsme chtěli využívat jako skladovací kapacitu pro kapalná či prášková hnojiva. Ze dvou věží, třetí jsme demontovali, jsme nechali udělat zásobníky na tekuté hnojivo DAM 390. A protože se jednalo už o starší věže, preventivně jsme je nechali repasovat od odborné firmy, která se na to specializuje a má dlouhou tradici,“ líčil včera ředitel ZZN Pelhřimov, a. s., Zdeněk Kubiska. „Opravené a upravené věže nám předali 31. srpna. Žili jsme tedy v domnění, že je s nimi vše v naprostém pořádku a minulý týden jsme jednu z nich začali naskladňovat. Protože pod věžemi musí být záchytné jímky, pozvali jsme si na její drobné stavební úpravy firmu Trach. Jenomže po naplnění ze dvou třetin se věž poškodila a narušila tak, že podlehla destrukci a spadla.“ Ředitel se domnívá, že ZZN nic neporušilo. „Nyní jednáme s firmou, která opravu věží prováděla a řešíme pojistnou náhradu škody. Firma by nám měla postavit nové věže.“

Provoz neutrpí

Chod pelhřimovské společnosti událost v Omlenici nijak neomezí, protože firma má více zásobníků po Jihočeském kraji. Zřícená věž a další trosky budou v omlenickém areálu zřejmě ještě nějaký ten den k vidění. „Nyní budeme věže za účasti soudního znalce postupně rozebírat a hledat příčinu. Demontáž pravděpodobně začne příští týden. Vylitý DAM z jímky od včerejška převážíme do jiných skladů,“ informoval ředitel.

Podle něho ani sama odborná firma, která věže opravovala, zatím vůbec netuší, proč k tragédii došlo. Na věžích pracovali nejlepší montéři, kteří dodržovali pracovní postup. Všichni si lámou hlavu, jestli šlo například o skrytou vadu materiálu nebo sehrál úlohu lidský faktor.

„Moc nás mrzí, co se stalo. Je to nešťastná náhoda, kterou bohužel nikdo nemůže vrátit zpět,“ řekl Zdeněk Kubiska.

Omleničtí se bojí o kvalitu pitné vody

Karel Šustr bydlí hned vedle areálu bývalého Agrochemického podniku Kaplice. O nehodě vůbec nevěděl. Dozvěděl se o ní až od jiných lidí.

„To je opravdový průšvih. Jak se tohle může stát, když byly ty nádrže po čerstvé rekonstrukci,“ kroutil hlavou. Doma už prý vylité hnojivo necítí. Má ale trochu strach, jaké může mít nehoda ještě následky. „Na druhou stranu, Černobyl také bouchnul a já tu pořád sedím.“

Leopold Ircigler z Omlenice si naopak myslí, že už se není čeho bát. „To bych se musel bát vyjít i na ulici, aby mě nepřejelo auto. Přežil jsem válku, tak co,“ usmál se včera. Postarší muž ale nevěří, že by se nádržím věnovala potřebná péče.

Podle Karla Holuba, starosty Omlenice, mají místní lidé nejvíce strach, jestli nemají kontaminovanou pitnou vodu.

Starosta se proto včera vydal na městský odbor životního prostředí do Kaplice, kde ho utvrdili, že žádné nebezpečí nehrozí. „Přislíbili mi ale, že udělají rozbory pitné vody ze studánek, aby měli lidé jistotu,“ řekl Karel Holub.