Kvalitnější ovzduší budou mít občané Horní Plané. Město jde totiž vstříc ekologickému životu, čehož důkazem bude nová kotelna na spalování biomasy. Projekt za necelých 26 milionů korun podpoří dotace ve výši 75 procent od Státního fondu životního prostředí, tudíž realizaci nic nestojí v cestě.

„V loňském roce jsme instalovali nový, ekologizovaný kotel na hnědé uhlí, které je pořád ještě významným palivem. Souběžně jsme připravili projekt na přestavbu a přístavbu kotelny na spalování biomasy. Od přístavby kotelny s jedním kotlem na vytápění dřevní hmotou si slibujeme další snížení emisí z centrálního zdroje,“ řekl hornoplánský starosta Jiří Hůlka.

Objekt vyroste mezi hlavním komínem a vjezdem do uhelny směrem k ubytovně. Otázkou je, jak chce město dřevní hmotu zajistit.

„Částečně nákupem, ale i z našich obecních lesů. Vojenské lesy by nám měly vydat historický majetek, který představuje zhruba 400 hektarů lesa. Nyní máme vydaných prvních 37 hektarů. Významná část paliva pak půjde z vlastních zdrojů. Rádi bychom realizovali i odpady z pilařských provozů v okolí.“

Teplovod

Systém centrálního vytápění byl rozšířen takřka na polovinu Horní Plané, v čemž by město do budoucna rádo pokračovalo.

„Určitě je dobře, že Horní Planá naskočila na trend, kdy se začíná využívat biomasa. Ovzduší to pomůže a celkově je to daleko zdravější a kvalitnější, takže v tomhle městu držím palce. Někdo může namítnout, že by se peníze daly využít jinak. S tím nesouhlasím,“ řekl svůj názor Jaromír Bezruč z Hornoplánska.
Starosta Jiří Hůlka si pochvaluje momentální přístup ministerstva životního prostředí, který se podle něj posunul k lepšímu. „Přístup ministerstva životního prostředí k obcím, na jejichž území se nachází národní park, se v tomto ohledu zlepšil. Očekávali jsme, že se žádostí uspějeme, což se nám potvrdilo. Jsme rádi,“ dodal Hůlka.