. Jak už jsme informovali (ČkD 22. května 2007), petici organizuje Spolek pro obnovu venkova a její znění k prvnímu červnu zatím schválilo 1023 obcí celé České republiky s celkem 609 tisíci obyvateli. Přidalo se i 122 sídel se 78 425 obyvateli z jižních Čech.
„Petice dorazila i k nám,“ konstatoval včera starosta Luboš Jedlička. „To, co starostové v petici navrhují, by bylo i pro Český Krumlov, ale musíme zůstat nohama na zemi. První, co se musí stát, je vznik nového zákona o rozpočtovém určení daní.“ Dosavadní přerozdělování daní je totiž hlavním kamenem úrazu, na který si stěžují především menší města a obce. Hlavním kritériem je počet obyvatel a přepočtové koeficienty, podle kterých jsou daně zpět rozdělovány, a to je podle organizátorů petice diskriminační především v případě, že obce či města jsou počtem zde trvale žijících lidí menší.
Při nedávném jednání s poslanci už starosta avizoval, že v novém zákonu je třeba zohlednit například i situaci Českého Krumlova, tedy města, které má sice jen 13 800 obyvatel, ale kterým ročně projde více než milion turistů. „Je tedy potřeba brát v úvahu nejen počet obyvatel, ale i celkové roční zatížení města,“ upřesnil včera Jedlička. Změny musí projít legislativní cestou, tedy skrze ministerstvo financí, Poslaneckou sněmovnu a Senát.
„Nejde jen o to rozpočet zvětšit, je třeba majoritně daně vracet tam, kde vznikají,“ konkretizuje Jedlička.
„Tam, kde daně vznikají, je konkrétní území, město či obec více zatížené.“

Více v pátečním (8. 6. 2007) vydání Českokrumlovského deníku.