„Za byt 2+1 chceme 80 tisíc korun, za 3+1 kolem 105 tisíc, což si myslím je velmi lidová cena. Snažíme se prodat poslední byty, co máme ve vlastnictví obce. Většinu jsme již prodali. Zbývá nám jich devět,“ uvedl starosta Bujanova Bořivoj Vojče.

Prodej bytů je aktuální i v Přídolí. „Právě zvažujeme, jestli máme prodat jednu z našich bytovek. Zítra o tom budeme jednat na zasedání zastupitelstva,“ řekl včera starosta Jiří Štěpánek.

Co vede obce k prodeji bytů? Do bytových domů a jednotek musejí neustále investovat, což se jim hrubě nevyplácí.

A levné bydlení na venkově přitahuje stále více lidí. Obyvatelstvo se pomalu rozutíká i Českému Krumlovu.

Utíkají z rušných měst

„Krumlováků, kteří odešli například do lokalit Dolního Třebonína a Kájova, je opravdu hodně. Ceny se na vesnicích oproti městům velice liší,“ potvrdil člen sdružení Reality při JHK Petr Brech.

„Na Českokrumlovsku nevím o obci, kam bych se chtěla přestěhovat. Život na vesnici by mě asi doopravdy zabil,“ míní ale Lenka Janecká, která se nyní zdržuje v Českém Krumlově.

Trend, stěhovat sez velkých měst na venkov do menších obcí, stále trvá. Například Horní Planá je častým cílem Pražáků.

„Lidé spíš vyhledávají klidnější a volnější bydlení. Zrovna nedávno jsme tu měli žádost o bydlení od lidí z Prahy, kteří ale nechtěli do centra, spíš někam na okraj,“ řekl starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

Pravdou je, že se do menších obcí uchylují spíše lidé, kteří jsou dobře hmotně zajištěni a nemusejí řešit pracovní podmínky. Stejně tak míří na venkov lidé, kteří již mají dost každodenního stresu velkoměsta. A od vesnického klidu si slibují vysvobození.

 

Tvrdší žití

„Posléze ale zjistí, že mají problémy s dopravou, zásobováním a podobně. S tím potencionální vlastníci málokdy počítají. Na vesnici je trochu tvrdší život. Lidé po roce zjistí, že tam to pohodlí není a pak chtějí pryč. Jenomže bydlení není rohlík, který se dá jen tak vrátit,“ konstatoval Petr Brech ze sdružení Reality při JHK.

Na Českokrumlovsku patří mezi nejoblíbenější obce, kam lidé z měst míří, například Kájov, Dolní Třebonín nebo v poslední době také Přídolí.
Právě přísun cizinců je jeden z důvodů, proč se obce rozhodují k prodeji svých bytů. V pronajmutých bytech se totiž zdržují třeba jen měsíc v roce, což pochopitelně není pro obec produktivní.

„Pokud tady člověk nežije trvale, jenom občas přebývá, tak tady samozřejmě neutrácí peníze. Když si někdo byt koupí, tak už asi myslí na to, že v něm přece jenom bude žít. Výstavba bytů je vhodná v okamžiku, kdy je po nich poptávka v souvislosti s prací. Na Lipensku se ale spíše jedná o rekreaci,“ míní Jiří Hůlka.

„Je pravda, že třeba Horní Planá se mi líbí. Je to tam moc pěkné a dost klidné, ale bydlet bych tam nechtěl, protože to tam asi není nejlehčí s prací. Umím si spíš představit mít tam letní sídlo,“ míní například Petr Ziegbauer z Českých Budějovic.

Zájem o bydlení je i ve Zlaté Koruně. S prodejem posledních obecních bytů však Zlatokorunští nepočítají.

„Žádostí na přidělení bytů máme několik, ale není to tak dramatické. Stav je momentálně plný. O prodeji vůbec neuvažujeme. Těch pár bytů si necháváme i ze sociálních důvodů. Zbavit se jich nechceme,“ ujistil starosta Milan Štindl.