Není kde při nedělním odpoledni sedět a odpočívat? Mobiliář obcí přestává pomalu vyhrávat svůj boj s časem, je proto nutná obměna nebo rozšíření stavů. To si uvědomily i obce Křemže, Brloh, Holubov, Srnín, Nová Ves a Zlatá Koruna, které jsou sdružené ve svazku Podkletí.

„Minulý rok jsme se dohodli, že zkusíme podat na kraj žádost o dotaci na mobiliář, protože každá obec takové zázemí potřebuje. Dostali jsme 350 tisíc korun,“ řekl starosta Křemže Josef Troup.

I méně stačí

Požadovaná částka se sice pohybovala kolem milionu korun, ale i přidělené množství peněz obcím pomůže. Nyní musí jen zredukovat své původní představy. „Počítali jsme, že nebudeme úspěšní tak, jak bychom chtěli, “ potvrdil Troup. Proto dojde hlavně k rozšíření počtu laviček.

„U nás určitě budou hlavní. Chtěl bych jich šest. Možná i nějaký ten koš bude zapotřebí,“ míní starosta Holubova Jaroslav Franěk.

Křemže hodlá vylepšit svůj informační systém. „Peníze dáme do laviček, ale také do orientačního systému na náměstí, aby bylo vidět, kde je doktor, banka a tak podobně. Za ty peníze se dá získat poměrně slušné vybavení,“ řekl Troup.

O informačním systému přemýšlela i Zlatá Koruna, ale kvůli nižší dotaci se bude věnovat jen lavičkám a odpadkovým košům. „Informační cedule zatím řešit nebudeme. Dosluhují nám lavičky, kterých není nikdy dost. Některé jsme momentálně opravovali. Nové umístíme na místa, která jsou hodně navštěvovaná,“ uvedl starosta Zlaté Koruny Milan Štindl. Dodal také, že obec nezapomene ani na osady Rájov a Plešovice. „Tvoříme tam projekty na úpravy veřejného prostranství, doladíme to až podle nich.“

A kdy se mohou občané či návštěvníci těšit na nové sezení? V Křemži bude snad již v létě. „Mělo by to být do začátku turistické sezony, tedy do léta,“ přiblížil Troup.