Krumlovské Centrum sociálních služeb pracuje v těchto dnech na rozšíření projektu bezplatného právního poradenství týkajícího se i diskriminace. Více čtenářům Českokrumlovského deníku nastíní koordinátora Centra Ingrid Jílková.

O jakou diskriminaci jde?
Nejčastěji se dotýká oblasti pracovního práva, kdy jsou zaměstnanci mnohdy diskriminovaní za něco, na co mají nárok, za to, že vůbec uplatňují svá práva.

Konkrétně. zaměstnanec přijde například s tím, že chce proplatit přesčasy nebo něco podobného a na základě toho už bývá některým zaměstnavatelem odmítnut, sankcionován a následně třeba i vyhozen z práce.

Co se s takovou situací dá v tu chvíli dělat?
Problém je v tom, že lidé se bojí ozvat se. Ve chvíli, kdy se ozvou a chtějí problém řešit, vede to k jejich totální izolaci od ostatních zaměstnavatelů. Jsme malý region a jestliže někdy vystrčíte růžky, zaměstnavatelé si to mezi sebou řeknou a ta pověst jde s vámi.

Zatímco například v Praze zaměstnanci vědí, že pokud se neuplatní z podobných důvodů na jednom konci města, mohou si najít místo na druhém.

Co byste jim poradila, nebo jaké by měly v takové chvíli následovat kroky?
V první řadě je dobré jít za nadřízeným a začít vyjednávat. To zaměstnanci někdy dělají neradi, protože stále slyší věty jako „za dveřmi stojí deset dalších zájemců“ a podobně. Velmi často se stává, že podobný tlak zaměstnavatelů ale postupně narůstá a pokud se neozvete, tak roste i nad únosnou míru. Pak už bývá i pozdě něco takového řešit.

Pokud s nadřízeným ale není řeč možná?
Pak doporučíme návštěvu poradny, kde je potřeba si svá práva a informace ověřit, zdali jim vůbec dobře rozumíme. Poté se znovu snažit vyjednávat a žádat svá práva. V zásadě platí, že žaloba je až tou poslední věcí.

V jaké oblasti ještě poskytujete poradenství?
Další oblastí jsou občansko-právní záležitosti týkající se například nájmů, nebo umělé zadlužování společnosti. To se například týká tvrdých finančních půjček, kdy si rodina vezme malý úvěr ve výši šesti tisíc korun na televizi a končí to ještě před exekucí dluhem 24 tisíc plus soudní poplatky za exekutora.

Stačí si nepřečíst smlouvu celou, nebo ta místa v ní, která jsou popsána velmi drobným písmem. Velmi často je tam psáno, že při nezaplacení jedné splátky je úvěr splatný ihned a celý.

Nebo si lidé vezmou úvěr ve hmotné nouzi a podepíší zkrátka všechno. Je to tak?
Ano. Touto oblastí se hodláme ještě více zabývat. Pokud na tyto občany přijde exekutor, oni ztrácejí motivaci legálně vydělávat, protože jakýkoliv dohledatelný příjem je jim zabaven. Takže pracují na černo a jsou takzvaně na sociálních dávkách. Je to celospolečenský problém a z tohoto hlediska je nutné, aby se více tlačilo na zákonodárce, policii a aby se tento problém začal řešit. Zatím se vše jaksi nechává na trhu. Tedy je po půjčkách poptávka, tak ať si lidé půjčují. V důsledku je situace pro společnost velice drahá.

Pokud bude chtít někdo v takových oblastech poradit, musí navštívit vaše Centrum, nebo se může ptát i přes internet?
Obě možnosti platí. Máme také internetovou poradnu na adrese www.css.krumlov.cz.

I když je poradenství bezplatné, z čeho se financuje?
Bezplatné právní poradenství je jako sociální služba finančně podpořena prostřednictvím ministerstva práce a sociálních věcí. Rozšíření služby o téma diskriminace a další aktivity v oblasti diskriminace jsou realizovány v rámci projektu Prolomit to půjde, který je spolufinancován Evropskou unií v rámci programu NROS Transition Facility 2005.