Na některých úsecích toku Vltavy by tak měla opatření snížit hladinu toku až o 79 centimetrů. „Středem pozornosti se stanou především uměle vytvořené náplavky u řeky, které vznikly postupem doby umělým navezením,“ upřesnil vedoucí radničního odboru územního rozvoje Lumír Luštický. Řešit se podle něj budou i úpravy jezu. Jeho hrana by měla být do budoucna mobilní. Počítá se i s odtěžením ostrůvku naplaveného za Lazebnickým mostem.

„Nechali jsme zpracovat i materiál na mobilní protipovodňové zábrany především v místech, jako je Rybářská ulice, Fortna a podobně,“ pokračuje Jedlička. „V takových místech by se daly předpřipravit pro možnou instalaci zábrany, které jsou schopné zachytit povodňovou vlnu zhruba do jednoho až jednoho a půl metru výšky.“

Ve hře jsou i dílčí opatření, která by měla ochránit město i při menších vzedmutích hladiny o 50 centimetrů. Zároveň s tím rada města schválila podání žádosti o grant na protipovodňová opatření u Jihočeského kraje. V pondělí odeslali radní také odborný znalecký posudek zpracovaný pro právě probíhající soudní řízení ohledně jednoho z mostků přes Polečnici, který byl zapsán jako kulturní památka. Tímto krokem bývalého ministra kultury Martina Štěpánka se výrazně zkomplikoval a zpomalil postup protipovodňových prací na Chvalšinské.