Američan Bryce Belcher žije v České republice už 15 let, v Českém Krumlově 13 let. Jeho cesta do Evropy se před lety změnila z nenápadného výletu na nový životní směr. Tady zakotvil, oženil se, stal se otcem tří dětí a ve městě pracuje také jako učitel, překladatel a turistický průvodce.

Jak vnímá nového amerického prezidenta Baracka Obamu? „Sláva, už bylo na čase,“ okomentoval včera Bryce výsledky volby nejmocnějšího muže planety.

Očekával jsi Obamovo vítězství?
Očekával. Ani jsem si nechtěl představovat, jak by vypadaly příští čtyři roky pod vedením McCaina.

To by bylo tak tvrdé?
Bylo by to pokračování Bushovy politiky.

V čem jsou ti dva jiní? Dají se přirovnat k někomu z českých politků?
Přirovnat to nejde. Ale pro afroamerickou populaci, pro mladé Američany, pro střední vrstvu, pro všechny tyto lidi je Obama obrovskou nadějí.

Proč?
Střední vrstva tam pomalu mizí. Pro spoustu obyčejných lidí, kteří pracují a chtějí zajistit rodinu, představují například zdravotní nebo důchodové pojištění, která musí platit, obrovskou zátěž. Vše, co vydělali, se nyní ztrácí kvůli krizi. Přestávají mít peníze na studia svých dětí. McCain zastupuje spíše bohaté, bílé, kteří jsou nad střední vrstvou. Obama zastupuje právě ty obyčejné Američany. Navíc je velmi inteligentní. McCain mi připadá spíše jako demagog.

Kvůli čemu jsi vlastně odešel?
Ve Spojených státech je Amerika ráj na světě pouze, když je člověk mladý, zdravý, nesmrtelný. A ve většině případů, bílý. Až tady v Evropě jsem si uvědomil, že mladý a zdravý nebudu po celý život. Neměl jsem konkrétní důvod, proč jsem odešel, ale čím jsem starší, tím jsem radši, že tady mohu bez obav stárnout. Do Evropy jsem přijel pouze na základě nějakého instinktu, že jsem tady doma.

Jak jsi vnímal poslední roky v politice USA?
Když byl zvolen Bill Clinton, byli jsme na Ameriku všichni hrdí, protože to byl mladý, inteligentní prezident. Když zvolili George Bushe, styděli jsme se. Co se týče zahraniční politiky, Barack zastupuje zase takovou Ameriku, na kterou můžeme být hrdí a pyšní. Představuje spíše takový příchod jara. Na McCainovi nic jarního není, to je spíš takový zimní medvěd. Myslím, že všichni, včetně Evropy, Číny i Ruska, se těší na Obamu. Všichni se McCaina báli, ale nikdo to nechtěl říct nahlas.

Na co se tedy můžeme těšit?
Na lepší Ameriku, zevnitř i zvenku.

Nevrátíš se tam?
V zimě, pouze na pár týdnů. Těším se na novou atmosféru.

A natrvalo?
Ne. Tady mám rodinu, děti. Ty musí nejdříve vyrůst. Pak to připadá v úvahu.