Mít či nemít čtvrt milionu korun. Kdo si je zkusil poctivě vydělat, ví, že to není jednoduché. A takové peníze stojí Český Krumlov ročně úklid černých skládek na území města.

Přitom za 250 tisíc by se mohly pořídit kompletně nové lavičky a odpadkové koše do celého města, nebo zrekonstruovat semafory na všech menších městských křižovatkách.

Nepořádek zmizel

Také letos bylo požehnaně věcí, obalů, přístrojů, nábytku i mnoho jiného, co se po vánočních svátcích povalovalo kolem kontejnerů na tříděný i netříděný odpad. A nejen tam. Během včerejšího dopoledne ale převážná část nepořádku zmizela.

„Někdy tady toho bývalo hodně, ale letos odvoz zvládají,“ řekla včera na adresu uklízecích čet Služeb města Český Krumlov jedna z obyvatelek českokrumlovského sídliště Plešivec Jaroslava Böhmová. Vedle kontejnerů se ale musí uklidit i haldy kolem především na sídlišti Mír a v některých dalších nenápadných koutech.

„Jde především o černé skládky, které se hromadí kolem kontejnerů,“ konstatoval včera ředitel Služeb města Český Krumlov Pavel Turnhöfer. „Bývá to nábytek, elektropřístroje, ledničky, mrazničky a další věci. Když takový náklad naložíme, odvezeme a za hodinu jedeme kolem, už je to tam zas.“
Minimálně dvakrát měsíčně se vedle klasického svozu odpadu musí město projíždět a uklízet od odpadu, který přitom může každý zadarmo odvézt do sběrného dvora.

Podobně jsou na tom i jinde. „Lidi po svátcích vyházeli, co se dalo,“ okomentoval včera situaci starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák. Výjimkou tady nebylo ani kompletní stojanové žehlící prkno zaklíněné v kontejneru tak, že už do něj nebylo možno přidat žádný další odpad.

Za nepořádkem bývá většinou lenost

Volání po uklizeném městě je směrem od občanů oprávněné. Do jisté míry. Ve chvíli, kdy odkládají nefunkční televizi vedle plného kontejneru, už tato oprávněnost ztrácí na opodstatněnosti. „Popelnice je plná, kam to mám dát? A dejte pokoj, jméno vám neřeknu,“ hájí se hříšník. O tom, že v Českém Krumlově existuje i sběrný dvůr, nechce ani slyšet.

„Letos se nám navíc podařilo uzavřít smlouvu se specializovanou firmou na odběr elektrozařízení,“ konstatovala vedoucí odboru životního prostředí Vlasta Horáková. „Máme tak jistotu, že se všechna řádně odevzdaná zařízení typu fenu, kulmy, rádia, ledničky a další, odborně ekologicky zlikvidují. Stačí je odvézt do sběrného dvora.“

To je podle Horákové jeden z velkých úspěchů, které se letos povedly. A co se nepovedlo, nebo kde nastal velký problém? „Asi před dvěma týdny nám někdo spálil kontejnery pro tříděný odpad na sídlišti Mír. Nevím, jestli to byl úmysl nebo nehoda,“ doplnil Petr Apfelthaler z odboru životního prostředí.

V lednu bude vedení Českého Krumlova navíc projednávat další návrh koncepce o nakládání a především svozu komunálního odpadu z centra města. „Pytlový systém, kontejnery na záchytných parkovištích v blízkosti centra nebo stávající systém kontejnerů ve městě, to jsou tři cesty, jak věc řešit,“ míní Horáková.

V prvních týdnech nového roku by na ně mělo navazovat i veřejné projednávání s občany.