Některá se z ní vzpamatovávají dodnes. Páníčkové nevěděli, jak svoje kamarády před rachotem petard, dělbuchů a jiných pyrotecnických vymožeností ochránit. Všechny jejich snahy selhávaly.

Například tříletý jorkšír Hoki se celou silvestrovskou noc klepal děsem. „Zatímco jindy pobývá v jedné, pro něho určené místnosti v domě, tentokrát jsme ho nechali 
s námi," líčila Marie Hálková z českokrumlovského Plešivce. „Tiskl se k nám, celý se klepal, přežil to jakž takž. Rány začaly ve větší míře zhruba ve 22 hodin a skončily až kolem jedné hodiny v noci."

„Bylo to strašné, opravdu hrozné," přitakala Annamarie Augustinová, která bydlí na českokrumlovském sídlišti Mír. „Tohle střílení by se mělo zrušit, nebo ho povolit někde na louce mimo město. Naše fenka Bára strávila celou noc v koupelně a stejně ten rachot doléhal až tam. Doteď nechce jít ven a když ji tam vytáhnu, všeho se leká.

Pokoušela jsem se jí na silvestra zavázat uši, omotala jsem ji hlavu ručníkem, ale stejně si to za chvíli sundala," popisovala, ale uznala, že loni to bylo na sídlišti ohledně rámusu mnohem horší.

Scherhäuferovi z Kájova mají psa a kocoura.  Psa se snažili přikrýt i peřinou, ale všechno marné.  „Hrozné, bylo to hrozné. Náš pejsek zkusil…" Mají jedenáctiletou fenku trpasličího pinčla, která z petard  šílela. „Lítala po obýváku, lezla do rohu, pod stůl," líčil Gerhard Scherhäufer. „Zalezla pod křeslo, ještě jsem se ji snažil zabalit do peřiny, nebo jí zacpat uši. Sousedům před lety o silvestrovské noci pošel starý vlčák. Ráno ho našli v boudě mrtvého."

Kocour to snášel lépe, když ten rámus trochu přehlušila televize. „Třískalo to tu od večera. V Kájově naříkali a štěkali všichni psi," dodal Gerhard Scherhäufer.

Jak to může dopadnout, když zvíře zachvácené děsem uteče z domu, ukazuje případ z Kaplice. „Den před Silvestrem  na kaplické tržnici Asiati odpalovali petardu, ačkoliv jsme je upozorňovali, aby to nedělali. Odnesl to pes z kamenné prodejny naproti přes silnici," řekl kaplický městský strážník a psovod Václav Klimeš. „Vyletěl ven, a byl pryč. Dvě hodiny jsme ho hledali po lesích. Pak se našel s přeraženým během. Na tržišti odpalovali pyrotechniku už čtyři dny dopředu a chudák lovecký pes to nevydržel. Až takhle daleko to může dojít. Navíc nechat psovi pak spravovat nohu veterinářem přijde na pěkné peníze."

Také Václav Klimeš  má psa, ale cvičení psi na výstřely tolik nereagují jako ostatní. Jenomže  i na ně dlouhotrvající střelba  nepůsobí nijak příznivě. 

Psi i jiná zvířata mají sluch nastavený úplně jinak než lidé. „Psi slyší i vysokofrekvenční zvuky, které my nepochytíme. Pes neslyší jenom samotnou ránu, ale i průběh té střely – to pískání a svištění. Vždyť dnes se používají na psy píšťalky, jejichž pískot lidé vůbec neslyší. Lidi si vůbec neuvědomují, jak až mají zvířata citlivé uši. A to platí samozřejmě i pro zvěř v lesích, která při silvestrovském randálu  trpí úplně stejně. Připadá mi to, že se český národ zbláznil do pyrotechniky," míní Václav Klimeš.

Kapličtí strážníci během silvestra obdrželi deset až patnáct stížností od lidí na ten hlomoz. „Jenomže dokud to neupravuje vyhláška, nic s tím  nesvedeme," poznamenal Václav Klimeš  a podotkl, že  si lidé už na domácí zvířata zřejmě dávají větší pozor,  protože tentokrát nemuseli hledat po silvestru žádné zaběhnuté psy.

Slepecký pes v klidu
Současný slepecký pes Jiřiny Divišové z Horní Plané silvestr snáší celkem dobře. Ale když zestárla první fena, tak té už začaly rány z petard také vadit. „Jednou byl manžel zrovna v nemocnici. Tak jsem to řešila tak, že jsem si k jejímu pelechu dala na zem deku a spala jsem tak s ní," řekla Jiřina Divišová.

Medvědi ve stresu
V historickém centru Českého Krumlova rovněž nebylo o ohňostroje nouze. K obloze tu vylétaly poslední den v roce už od 17 hodin. Klidnou noc tedy neměli ani medvědi v hradním příkopu. „Medvědi byli ve stresu  ještě druhý den," řekl medvědář Jan Míša Černý.  „Naštěstí ale  vedení zámku  zakázalo odpalovat pyrotechniku ze zámku a to bylo výborné opatření. Takže ta střelba byla vzdálenější. Nevím, kdo to vymyslel, slavit konec roku  co největším rachotem, kdy lidi dají spoustu peněz za různé rakety, aby oslavili, že druhý den bude všechno dražší."