S nedostatkem mladých fotbalistů bojuje většina týmů na Českokrumlovsku. Děti ztrácejí o hru s míčem zájem, raději sedí doma u televize či počítače, jsou línější a pohodlnější. Je tedy možné, že některé, převážně vesnické fotbalové týmy, čeká pomalá smrt.

„Najít dneska na vsi fotbalové mužstvo je hrozně těžké. Podle mě to spěje k tomu, že budou dvě nebo tři obce pod jedním fotbalovým názvem. Hlavně proto, aby daly dohromady ty mladé. Je stoprocentně pravda, že dětští zájemci o fotbal ubývají. Za to může hlavně doba internetu, ale i přístup rodičů, kteří nechají raději své dítě u počítače, než aby je dovedli na nějaký kroužek,“ míní organizační pracovník Sokola Horní Dvořiště Zdeněk Kemény.

Podle jeho slov žáci v Horním Dvořišti příští rok kvůli nedostatku hráčů skončí.

„Jsou tam kluci, kteří by mohli pokračovat, ale i dorost je problémem. Dalo by se poté například spolupracovat s Dolním Dvořištěm. Otázkou ale je, zda by děti chtěly dojíždět, protože aby jezdily na kole, je už dneska takřka nemyslitelné,“ řekl Kemény. „U nás se fotbal drží již dva roky uměle. Tím mám na mysli i dospělé. Máme tu hráče z Kaplice nebo Bujanova. Bez nich se už neobejdeme,“ dodal.

Úpadek

S tvrzením, že fotbal v obcích upadá, souhlasí i starostka Benešova nad Černou Veronika Korchová, která s tamními fotbalisty jezdí na zápasy.
„Úpadek fotbalu se řeší na každé vesnici, bohužel to začalo i u nás. Chceme, aby se tu udržel. Musíme dětičky trošku povzbudit. Nechce se jim moc sportovat. Fotbal je ale pro obec moc důležitý,“ řekla Korchová.

Kvůli nedostatku hráčů se stává, že spolu hrají děti různých věkových skupin v jednom týmu, což samozřejmě motivacidětí také nepomáhá.
„V dorostu nám je třeba 17 let, ale jsou tam i kluci ze žáků. Moc stejná věková kategorie to tedy není,“ potvrdil dorostenec Smrčiny Horní Planá Jan Koritar. „Někteří kluci už ale fotbal neberou tak, jak by měli. Neměli by třeba před utkáním pít alkohol. Bohužel je jim i jedno, jak potom dopadne zápas. Samozřejmě takoví nejsou všichni,“ povzdechl si.

„Odhadoval bych, že na okrese hraje fotbal zhruba 320 kluků. Přípravek je tu pět, přičemž dříve jich bylo osm až deset. Může za to hlavně veliký odliv dětí,“ řekl ředitel na fotbal zaměřené Základní školy T.G. Masaryka Český Krumlov Vlastimil Hlásek, který dříve působil v Okresním fotbalovém svazu Český Krumlov.