Jako na trní jsou momentálně lidé v Omleničce. Čekají na oficiální potvrzení, zda získali vytouženou dotaci z Programu rozvoje venkova na rekonstrukci vodovodu, čistírny odpadních vod a rozšíření kanalizace.

„Nový vodovod je pro Omleničku stěžejní. Myslím si, že na tomto projektu stojí další rozvoj vesnice,“ je přesvědčen místní obyvatel Leoš Schwarz.
„Měli jsme již dostat vyrozumění, ale ještě nic nepřišlo. Každým dnem očekáváme nějakou zprávu. Podle všeho jsme ale byli úspěšní,“ doufá starosta obce Karel Holub.

Práce by se díky tomu měly rozjet hned příští rok. Celkový rozpočet akce se pohybuje kolem 16, 5 milionu korun.

„Ta dotace je devadesátiprocentní, takže s ní bychom vše pořídili za půl druhého milionu korun, což je opravdu krásné. Bez dotace bychom se ale do takového projektu nemohli vůbec pustit. Jenomže je to projekt pro obec životně důležitý,“ řekl Holub. „Minimálně na padesát let budeme mít vystaráno, což je paráda,“ nezakrýval radost.

Je již starý

Dosavadní vodovodní řad je již z roku 1951 a zásobuje všechny omlenické osady v okolí. Kvůli svému značnému stáří je stále více problémový. Některé poruchy se obec naučila řešit sama, přesto je rekonstrukce už nevyhnutelná.

Čistírna odpadních vod by ještě nějakou dobu vydržela, ale podle starosty je pro Omleničku úplnou prioritou.

„Popravdě vůbec nevím, kam se celá akce nyní posunula, ale pokud opravdu obec ty peníze získá, bude to dobře,“ řekl Schwarz. Osobně má ale v obci jiné priority.

„Vždycky jsem byl zastáncem opravy kostela. Zjistilo se ale, že oprava bude finančně hodně náročná. Vždycky jsem byl tedy pro to, aby obec na kostel nějakou částkou přispívala,“ uvedl Schwarz.

Podobný problém jako v Omlenici řešili ještě donedávna ve Zlaté Koruně. Tamní kanalizace je již naprosto katastrofální, potřebný grant se ale pořád nedařilo sehnat. Nakonec se štěstí usmálo a peníze přišly z Operačního programu životního prostředí. Práce tedy začnou hned na jaře.