„Hodně, nejvíc mi chutnala svíčková hned první den,“ okomentoval nad talířem jeden z žáků Filip Bajer. Shodně přizvukoval i Petr Jesenský a další.

Oddychly si i některé maminky: „Vařit tři měsíce doma ještě obědy pro dítě navíc, to je zoufalé,“ okomentovala situaci jedna z nich.

Zkušební provoz

Takto vypadaly první dny poté, co byl do ostrého provozu spuštěn výsledek jedné z největších investic města Český Krumlov do svých škol.

A to ještě zdaleka vše nekončí. Podle zástupce zástupce ředitelky Bohumila Floriána se zatížení provozu teprve zkouší a více než jedno jídlo se bude vařit od nadcházejícího týdne. Pro externí zájemce a pro školu v Linecké ulici se také zatím nevaří. „Ještě není zprovozněný technický výtah. Měl by být hotov do konce října,“ dodala vedoucí kuchyně Liběna Vávrová.

Každá taková akce ve školách je časově náročná. Vše se totiž musí nejčastji soustředit do šibeniční lhůty dvou měsíců letních školních prázdnin.
„Připravit, zkoordinovat a provést stavbu tohoto typu v objemu 23 milionů korun nebylo a není jednoduché, zvláště když se o zahájení stavby rozhodlo pouhý měsíc před začátkem stavebních prací,“ sdělil vedoucí odboru investic Lumír Luštický.

Celá tato částka ovšem neputovala do kuchyně. Samotné gastro zařízení stálo 5,7 milionu korun. Zbytek pohltily stavební a další práce. Navíc se do poslední chvíle nevědělo, zdali peníze na rekonstrukci budou nebo ne.

„Podařilo se nám uzavřít minimálně dvouleté úsilí města o získání finančních prostředků. Radní Jan Vondrouš jednal s ministerstvem financí a podařilo se mu pro školu získat téměř šest milionů korun. Město pak uvolnilo z vlastních prostředků dokonce 17 milionů,“ vyjádřila se místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová.

Během letošního léta bylo do základních i mateřských škol a dětských hřišť v Českém Krumlově investováno přes 37 milionů korun.

„Základní škola Plešivec byla poslední v řadě tří školních kuchyní a jídelen, u kterých bylo nutné provést generální rekonstrukci. Právě ve spolupráci města s ministerstvem financí bylo možné do této oblasti za posledních pět let nasměrovat více než 62 milionů korun,“ dodal Lumír Luštický.