Jak řešit povinné platby u lékařů, které pacienty čekají od nového roku? Českokrumlovská nemocnice má již jasno, lidé se budou muset spřátelit s automaty. Za třicet korun je ale nečeká žádná výhra, nýbrž lístek, který odevzdají svému doktorovi.

„Budou dohromady instalovány tři automaty. Dva budou ve vstupních halách interního a chirurgického pavilonu. Třetí se bude nacházet v ambulantní části dětského oddělení. Ten bude jenom na kovové peníze, zatímco větší kolegové vezmou i bankovky v hodnotě 200 korun,“ popsal ředitel nemocnice Josef Kučera.

Lístky mají trvalou platnost, takže je možné se předzásobit. Vše bude fungovat na stejné bázi jako například lístek do městské dopravy. „Nemocnice má ještě v plánu platební terminály, tudíž by lidé mohli platit kreditními kartami,“ dodal ekonom Václav Grubmüller.

 

Co když nezaplatí?

Otázkou je, zda lékař pacienta ošetří i bez povinného zaplacení. Ano, ošetří, ale neplatič může počítat s problémy.

„Není třeba pochybovat, že někteří pacienti nezaplatí. Lékař si v počítači odklikne, jestli zaplatil nebo nezaplatil, přičemž jsme povinni peníze následně, případně i exekučně, vymáhat. Je každého volba, jak se k povinné platbě postaví. Lékař zásadně nebude s pacienty vstupovat do sporu. Nemá v popisu práce z někoho vymáhat peníze,“ zdůraznil Kučera.

Může se také stát, že si někdo zaplatí lístek a nakonec ho nevyužije. Pokud by si ho nechtěl nechat do zásoby, může požádat o vrácení peněz.