Osobní asistenční služba, která poskytuje pomoc postiženým dětem v Českém Krumlově si za první půl rok své činnosti dokázala vydobýt silného uznání. Dokladem toho je, že se začíná rozšiřovat. V lednu letošního roku ji využívalo sedm dětí z českokrumlovských škol, v červnu už jedenáct a asistenční služba v tu dobu obsáhla 311 hodin.

Jak včera doplnila koordinátorka Centra sociálních služeb Ingrid Jílková, budou se asistenti počátkem září starat už o patnáct klientů. „Služba se rozvíjí dobře. Samozřejmě během prázdnin si asistenti vybírají dovolenou, protože během školního roku na to prakticky nemají šanci. Přesto někteří klienti během léta asistenty využívají také a to v domácnostech nebo venku. V rámci doprovodné péče se děti s asistenty dostaly až na Kleť, nyní byli ještě na návštěvě grafitového dolu,“ upřesňuje Jílková.

Podle údajů českokrumlovského odboru školství, sportu a mládeže by se počet postižených dětí v regionu měl pohybovat kolem padesáti, čili kapacity ještě nejsou zdaleka naplněné. Své jméno už asistenti mají a ve svém okolí i rodiči dětí jsou hodnoceni pozitivně.

„Vím, že pokud je nějaký problém, mám se kam obrátit a mohu svoji dceru svěřit asistentce,“ dodala služby jedna z matek Jana Lavičková.

Rozšíření

Klienti by už také přivítali rozšíření této pomoci až do večerních hodin. Nad jistým rozšířením už Centrum sociálních služeb a jeho pracoviště ICOS uvažují. „Pokud se nám to podaří, chceme rozšířit asistenční služby také pro dospělé a seniory. Zatím to ještě není jisté, ale víme, že tady taková potřeba je,“ nastínila možnosti Ingrid Jílková. Podle ní bude také záležet na tom, jak podpoří tento záměr ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Z rozpočtu města Český Krumlov bylo na asistenci dosud vyčleněno 400 tisíc korun a radní si nyní vyžádali hodnotící zprávu o průběhu prvního půl roku této služby. Tu ohodnotili kladně,“ doplňuje mluvčí radnice Jitka Augustinová.

Celkový finanční příspěvek příspěvek Českého Krumlova na tento i další obdobné projekty dosáhl za loňský rok 750 tisíc korun.