Včerejšek byl posledním dnem, kdy mohlo občanské sdružení Památkářská obec českokrumlovská podat žalobu proti rozebrání a přemístění starého mostku přes Polečnici.

„Ministerstvo kultury rozhodlo o vymístění mostku kladně už na jaře. Proti tomu jsme podali rozklad, který ministr Václav Jehlička zamítl. V tuto chvíli máme poslední možnost podat žalobu, což uděláme,“ sdělil včera Zbyněk Dočkal z Památkářské obce.

Most se nachází v záplavovém území na Chvalšinské a podle některých názorů je právě tato stavba brzdou pro zahájení prací na rozsáhlých protipovodňových opatřeních v této části města.

Teoreticky by tak měl most blokovat několik desítek milionů korun připravených už nyní pro nutné investice.

Památkářská obec je ale i tak rozhodnuta most zachránit, přesněji zabránit jeho přestěhování a najít náhradní řešení na protipovodňových opatřeních.
„Jde jen o to, zdali bude mít žaloba a rozhodnutí soudu odkladný účinek,“ dodává Dočkal. Pokud ne, mohlo by se také stát, že během soudu k přestěhování tak jako tak dojde.

Co tedy bude s mostkem dál? Jak včera uvedl Vlastislav Ouroda, náměstek českobudějovické pobočky Národního památkového ústavu: „V tuto chvíli nemáme aktuální informace o záměrech města Český Krumlov, pokud jde o nové umístění a dobu přemístění. Trváme na nevhodnosti umístění v Jelení zahradě a nadále navrhujeme dvě náhradní lokality na poutní cestě do Kájova.“

Podle starosty Českého Krumlova Luboše Jedličky se ale věc má jinak.

„De facto se čeká na to, až památkový ústav rozhodne o tom, kam má být most přemístěn. Taková dohoda padla 9. dubna při jednáních na ministerstvu kultury.“

Pokud se tedy zmíněné instituce dohodnou na přestěhování stavby, zůstává také otázka způsobu, jak toho dosáhnout.

„Zásadní otázkou je technologický postup demontáže a nové konstrukce. Most je postaven převážně z drobných kamenů spojovaných velmi nekvalitním a degradovaným pojivem. Představě o přestěhování stavby ve větších blocích příliš nevěříme,“ míní Ouroda.