Českokrumlovské Domy s pečovatelskou službou, které provozují linku telekontaktní tísňové péče a mají 151 klientů, nyní řeší, kde vezmou chybějící peníze na svůj provoz.

Od ministerstva práce a sociálních věcí dostaly dotaci ve výši 2 380 000 korun. Peníze jsou takto každoročně rozdělovány na podporu sociálních služeb. Ovšem k tomu, aby byly zajištěny všechny funkce a služby, které tato městská obecně prospěšná společnost musí i ze zákona zajistit, je nutné na její chod ročně dodat nejméně čtyři a půl až pět milionů korun. O takovou částku také domy ministerstvo původně žádaly.

„Oproti loňsku jsme dostali méně, ale vzhledem k tomu, že na tyto dotace není právní nárok, tak jsme rádi alespoň za něco,“ upřesnila včera ředitelka Domů s pečovatelskou službou Ivana Ambrusová.

Co se týče dofinancování organizace, ta je nyní částečně na městě nebo jiných zdrojích. „Samozřejmě, že Domy s pečovatelskou službou musí vydržet do pololetí, na což by měly peníze získané z ministerstva postačit,“ upřesnil starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička. „Do té doby musí rada předložit zastupitelstvu závěrečný účet hospodaření města za rok 2007, ve kterém bude dostatek peněz na to, aby se druhé pololetí této organizaci vykrylo,“ shrnul možnost dofinancování starosta.

Pokud by toto bylo z jakéhokoliv důvodu nereálné, pak by se mohla tato obecně prospěšná společnost ještě obrátit na Jihočeský kraj. Ten totiž zpravidla vypisuje během první části roku i různé další grantové tituly na dofinancování podobných organizací.

Českokrumlovská městská obecně prospěšná společnost Domy s pečovatelskou službou v loňském roce rozhodně nezahálela.

„Na linku naší telekontaktní tísňové péče je napojeno 73 seniorů z Českého Krumlova, Prachatic, Větřní a Kájova a během loňského roku vykázala 103 zásahů,“ upřesnila ředitelka Ivana Ambrusová s tím, že se uplatnily prakticky všechny možnosti pomoci, kterou tato linka zajišťuje. Od telefonické, přes zajištění aktivní pomoci jiných osob, zajištění lékařského ošetření nebo rychlé záchranné služby, nebo i hospitalizace pro seniora, který je na tuto linku napojen.

Další rozšíření služeb telekontaktní tísňové linky se připravuje i do jiných obcí. „Chtěli bychom se dohodnout v Horní Plané, Velešíně i Kaplici,“ vyjmenovala ředitelka Ambrusová.

Za celý loňský rok během všedních dní rozvezli seniorům pracovníci Domů s pečovatelskou službou více než 27 tisíc obědů. Takřka tisícovku obědů pak během víkendů a svátků.

Celkově mají Domy s pečovatelskou službou 151 klientů, o které se stará 24 zaměstnanců.