Navzdory tomu se žádná z obcí a měst regionu nechce této služby svým občanům vzdát.
„Podle zákona nově platí, že se domy s pečovatelskou službou musí zaregistrovat a musí mít dostatečné personální zajištění,“ vysvětloval tajemník velešínského městského úřadu Zdeněk Žák. „Tedy nejenom pečovatelky, ale také vedoucí osobu s vyšším zdravotním vzděláním, která zaručí kvalitu poskytovaných služeb. Zákonodárci si zřejmě neuvědomili, že v pečovatelských domech se jedná jenom o obsluhu a úklidové práce,“ dodal.
Protože město Velešín takovéto podmínky v současnosti nemůže zajistit, Velešínští doufali, že jejich domy s pečovatelskou službou (DPS) vezme pod svá křídla Český Krumlov. Stejný nápad měli i Kapličtí. „Správní rada Pečovatelských domů Český Krumlov, o.p.s., to ale zamítla. Musíme to tedy řešit jinak, jinak nám hrozí sankce od krajského úřadu,“ dodal Zdeněk Žák.
„Podle zákona č. 108 z roku 2006 musí mít vedoucí osoba domu s pečovatelskou službou minimálně vyšší odborné vzdělání nebo vysokoškolské se sociálním zaměřením. Tento sociální pracovník má na starosti pečovatelky, které musí mít ukončené základní vzdělání a dokončený akreditační kurz,“ přitakala včera vedoucí kaplického odboru sociálních věcí a zdravotnictví Martina Šťastná. „Na tyto kurzy je dva roky čas, ale to nás netlačí, naše pečovatelky si akreditaci udělaly už v dubnu. Vedení ale musíme vyřešit do konce června. Dnes máme výběrové řízení na kolegyni brigádnici, možná přitom někoho vhodného na tuto pozici vybereme,“ doufala.
Dobře z této šlamastyky vyšli Větřínští. „Zákon totiž umožňuje výjimky,“ řekla včera vedoucí sociálních věcí a matriky Blanka Cimlová. „Pokud obec vykonávala tuto službu podle minulého zákona ještě před 1. 1. roku 2007 a sociální pracovník tam pracoval minimálně pět let a nyní je mu více než padesát let, nemusí si toto vzdělání doplňovat. U nás to vyšlo. Takového pracovníka máme – jsem to já.“