Více než tři miliony korun přinesly letos poplatky ze vstupného českokrumlovské městské kase. Drtivá většina těchto peněz přichází ze vstupenek na otáčivé hlediště. Podle vedení Jihočeského divadla je to však příliš vysoká daň a žádá snížení o dvě třetiny.

Se žádostí o přehodnocení situace se nyní obrátil na vedení Českého Krumlova i primátor Českých Budějovic Juraj Thoma. České Budějovice především poukazují na skutečnost, že podle nové vyhlášky platí otáčivé hlediště mnohem více, než ostatní českokrumlovská kulturní zařízení dohromady.

Náměstek českobudějovického primátora Rudolf Vodička si myslí, že je to vůči provozovateli otáčivého hlediště, Jihočeskému divadlu, nefér. „Vyhláška o místních poplatcích zvedla odvedený podíl ze vstupného z pěti na patnáct procent,“ říká Vodička. Vloni podle něj Český Krumlov vybral na podílu ze vstupného do městské kasy asi 75 000 korun. Letos to bylo 3 082 000 korun. Z toho přes tři miliony odvedlo Jihočeské divadlo z otáčivého hlediště. Kdyby se podle Vodičky odečetla částka, kterou dalo divadlo, výběr za vstupné by se dokonce snížil oproti loňsku a byl by jen 56 000 korun. Podle průzkumu, který si divadlo udělalo, může utratit 55 tisíc návštěvníků točny a tím i návštěvníků Českého Krumlova ve městě mezi 15 až 20 miliony korun za nákup jiných služeb a zboží.

Českokrumlovská radnice má na věc jiný názor. „Patnáct let působilo Jihočeské divadlo v Českém Krumlově zadarmo a my jsme všechny související náklady nesli sami ze svého rozpočtu,“ konstatoval českokrumlovský starosta Luboš Jedlička. Podle něj rozhodně není zadarmo například elektřina veřejného osvětlení na příjezdu k zámecké zahradě, úklid po návštěvnících nebo případná asistence městské policie kvůli špatnému parkování a mnoho dalších položek.

„Pokud někdo argumentuje tím, že návštěvníci divadla nechají v Českém Krumlově peníze v restauracích, v ubytování nebo jinde, musí si uvědomit, že město z těchto tržeb příliš peněz nemá,“ dodal včera starosta.

Kulturní představení skutečně přinášejí vedlejší příjmy v regionu, kde se konají. Takzvaný multiplikační efekt, tedy situace, kdy návštěvník divadla utratí v daném místě ještě jiné peníze a tím podpoří místní podnikatele i samo město, není v případě otáčivého hlediště příliš markantní. Většinu návštěvníků zpravidla tvoří lidé, kteří přijedou před představením a přímo po něm také ihned z města odjedou. Pokud si zajdou ke kadeřníkovi, zakoupí společenský oděv, nebo natankují benzín, pak to s velkou pravděpodobností není v Českém Krumlově. „Oprávněnost či neoprávněnost požadavku Českých Budějovic na snížení patnáctiprocentního poplatku ze vstupného posoudí zastupitelstvo města Český Krumlov. Stejně tak by mělo posoudit i rozsah a okruh zpoplatnění ostatních subjektů, které tady kulturní akce pořádají,“ naznačil další jednání Luboš Jedlička.

Jak to bylo?

Paradoxem je, že členem českokrumlovské kulturní komise, která je pod návrhem zvýšení poplatků podepsána, je i ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták.

Sám k tomu uvádí, že na jednání komise sice nebyl, ale že protestoval s náměstkem Vodičkou přímo při jednání zastupitelstva a pak ještě několikrát písemně. „Nebyli jsme ale vyslyšeni,“ uvedl ředitel Šesták a doplnil, že částku, kterou divadlo odvede Českému Krumlovu navíc, mu v rozpočtu musí dorovnat českobudějovická radnice a pomoc přislíbil letos i kraj.

Při projednávání novely vyhlášky v červnu roku 2007 na českokrumlovském zastupitelstvu nikdo neřekl proti zvýšení poplatků ani slovo. Jiří Šesták a Rudolf Vodička protestovali, ale až při zasedání českokrumlovského zastupitelstva na začátku roku 2008, tedy s půlročním zpožděním od schválení vyhlášky. A žádosti o snížení vyslyšelo vedení Českého Krumlova tím, že Jihočeskému divadlu odpustilo poplatky z představení pro děti a z představení v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. A také příslibem, že po roce praxe projedná dopady vyhlášky znovu a podle toho zařídí případnou novelu.

Vzhledem k tomu, že novelu vyhlášky přijímalo zastupitelstvo v červnu 2007 pro rok 2008, nebudou zastupitelé nyní určitě schopni stihnout projednat vše do roku 2009. Případné změny by měly platit až od 1. ledna 2010. Pokud vůbec nastanou.

Zdeněk Zajíček, Edwin Otta