Od víkendu jsou opět přístupny všechny památky v regionu. Zatímco například českokrumlovský zámek přivítal první výletníky už před týdnem, vyšebrodský a zlatokorunský klášter i hrad Rožmberk otevřely své brány o právě uplynulé sobotě.

Počasí ale výletům moc nepřálo, a tak se návštěvníci dvakrát nehrnuli. „Je to víceméně náhoda, že jsme zamířili právě sem. Rozhodně nepatříme k lidem, kteří objíždějí hrady a zámky cíleně. Prostě jsme si udělali pěkný výlet,“ říkal například mladý pár z Českých Budějovic, když na hradě Rožmberk čekal na prohlídku.

Novinkou hradu Rožmberk je prodloužená provozní doba. A čas ukáže, jestli se ještě letos podaří připravit další prohlídkovou trasu, která se chystá ve druhém patře a bude věnována rodu Buquoyů, který se vepsal do historie hradu neméně zajímavě jako Rožmberkové. „Ukáže se, jestli se trasu podaří otevřít třeba o adventu. Samozřejmě ani letos nebudou chybět tradiční noční prohlídky, o které je mezi lidmi pořád velký zájem,“ ujistila Helena Kratochvílová.

„Ano, lidé o víkendu už chodili, i když to teď v začátcích ještě nebyly masy,“ řekl včera Justin Berka, převor cisterciáckého kláštera, kde stejně jako na hradě Rožmberk provázejí objednané skupiny i v zimě. Cisterciáčtí mniši od letoška nově umožnili lidem přístup také na varhanní chór, odkud se jim otevře pohled na celý interiér kostela Nanebevzetí Panny Marie. „Také dokončujeme úpravu nových výstavních prostor v patře Administrativní budovy, kde bychom pravděpodobně v květnu otevřeli novou výstavu,“ doplnil převor.

Zajímá vás více? Přečtěte si pondělní Českokrumlovský deník!