Hlavní poznatky, které vzešly z ankety samotných obyvatel největšího městského sídliště v Českém Krumlově, jsou tyto: nedostatečně vybavené venkovní prostředí, lavičky, koše na odpadky, nespokojenost s vybavením dětských hřišť, nedostatečný počet prodejen a jejich sortiment, nedostatek parkovacích míst, nedostatečné plochy pro sport, dětská hřiště a nespokojenost s dopravním řešením sídliště. To a mnoho dalších poznatků vyšlo z průzkumu plešiveckých obyvatel. Sumář těchto požadavků vzal v potaz architek Jaromír Kročák.

 

Poznatky

„Dětská hřiště a parkování, to jsou dva velmi ožehavé body,“ připomíná jeden z obyvatelů sídliště Jaromír Maurer. „Co jsem si sám spočítal, dnes chybí na sídlišti 50 až 60 parkovacích míst.“

Podle architekta Kročáka by jich na Plešivci mělo po regeneraci vzniknout 128. Velký rozpor ale přináší požadavky obyvatel v tom, kde parkoviště vybudovat. Prakticky polovina dotázaných požaduje mít auto takřka pod svými okny, druhá polovina v jiném místě. „Řešit parkování ve vnitroblocích mezi jednotlivými domy by nebylo ideálním řešením,“ upřesnil Kročák. Projekt zahrnuje i vznik parkovacího domu.

 

Možnosti

V místech u hrany svahu nad Vltavou myslí architekt na klidové zátoky, v dostatečné vzdálenosti od domů také jedno univerzální, víceúčelové a jiná dětská hřiště. Koncepce plně souzní s už vypracovanou koncepcí společnosti Pro-Sport, která ve městě dětská hřiště obhospodařuje.

Venkovní vybavení nejen tohoto prostoru, ale i laviček, zastávek, odpadkových košů a dalšího mobiliáře se dá a je také nutné podle Kročáka řešit stylem antivandal. „Dnes už se dají nakoupit věci, které leccos vydrží, a pokud si je mladí vezmou do budoucna za své, pak už si je budou chránit třeba i sami,“ připomněl k ochraně mobiliáře architekt.